A válságból való kilábalás egyik fő problémájának tartotta a költségvetések fenntarthatóságának kérdését Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke a 47. közgazdász vándorgyűlésen pénteken Zalakaroson.
Úgy vélte, hogy a pénzügyi szektorba pumpált plusz likviditást fokozatosan vissza kell vonni, és ez csak kamatemelésekkel együtt valósítható meg. A világgazdaság vastüdőben jól lélegzik, de mi lesz akkor, ha azt leveszik? – tette fel a kérdést, és úgy vélte, a V vagy W alakú válság mellett akár L alakúra is fel kell készülni.
A hatalmas költségvetési hiányok finanszírozása felemészti a megtakarításokat és kiszoríthatja a beruházásokat – figyelmeztetett a volt jegybankár. Ismertette: 2009-ben a fejlett országok 4 ezer milliárd dollár összegű, nettó állampapír kibocsátásra kényszerülnek, amelynek nyomán 2010-re ezekben az országokban a GDP arányos államadósság eléri a 100 százalékot, noha 2007-ben még csak 75 százalék volt.
A monetáris politika után a fiskális politikában is meg kell valósítani a szabályalapú keretrendszert, amely magában foglalja az államadósság szabályozását és a független ellenőrzést – fogalmazott a Költségvetési Tanács elnöke.
Véleménye szerint a gazdaságpolitikának a fenntartható növekedést kell elősegítenie, ösztönöznie kell a befektetéseket, a lakossági megtakarításokat és a munkavállalást, átláthatóvá kell tenni az adórendszert.