Tetszett a cikk?

A csökkenő jegybanki alapkamat hatására átalakulhat a lakossági megtakarítások szerkezete, a folyamatnak a betéteknél kockázatosabb, de hosszabb távon magasabb hozamlehetőséget kínáló befektetési alapok lehetnek a nyertesei.

Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő elnök-vezérigazgatója szerint egyáltalán nincs kizárva, hogy a már most is rekordalacsony szinten álló alapkamat a továbbiakban még tovább süllyed. A csökkenő kamatkörnyezettel a betéti konstrukciók folyamatosan veszítenek vonzerejükből, és egyre kevésbé tudják fenntartani befolyásukat a lakosság megtakarítási döntéseire.

A szakember úgy véli, hamarosan változhat a lakosság kockázatvállalási hajlandósága is: a csökkenő kamatszint, a kedvező tőkepiaci eredmények, vagy akár az adókedvezmények ösztönző ereje együttesen képes a lakosságot a nagyobb kockázatvállalás irányába mozdítani. Az eddigi tapasztalatok alapján a bankbetétek iránti csökkenő, esetleg negatív kereslet leginkább a befektetési alapok piacán fejthet ki pozitív hatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Gyorsan gyarapodik a hazai befektetési alapok vagyona

A decemberi 3,1 százalékos növekedés után 2009 végén 413 hazai befektetési alapban összesen 2998 milliárd forintot kezeltek, az összeg 18,7 százalékkal nőtt 2008. végéhez képest. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) szerdán közölt adatai szerint decemberben 54,5 milliárd forint friss tőkét vonzottak az alapok, és a hozamok további 34,6 milliárd forinttal növelték a BAMOSZ tagjai által kezelt állományt.

hvg.hu Hazai gazdaság

Befektetési alapok: az alacsony kockázat a kelendő

A befektetési alapokban kezelt vagyon ismét a 3000 milliárd forint feletti csúcsok közelébe emelkedett. A befektetők a javuló múltbeli hozamok és az MNB kamatcsökkentései után jelentősen mérséklődő betéti kamatok miatt ismét a befektetési alapok felé fordulnak – áll a MoneyMoon 2010. első negyedévi tendenciákat összefoglaló elemzésében.