szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alkotmányos kötelességem, hogy a hatéves mandátumot kitöltsem, a köztársaság elnök előtt tett eskü erre kötelez - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a szerdai tájékoztatón.

Az MNB elsődleges célja a forint árfolyam stabilitásának biztosítása, ennek veszélyeztetése nélkül második célja a kormány gazdaságpolitikájának támogatása - idézte a jegybanktörvényt az elnök. 

Simor András elmondta: az MNB kész a kormánnyal, illetve a miniszterelnökség államtitkári posztjára jelölt Varga Mihállyal, illetve Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterjelölttel a gazdaságpolitikáról szóló egyeztetést megkezdeni, s ennek érdekében a jegybank összeállított egy dokumentumot Az együttműködés könyve címmel. 

A jegybankelnök egy újságírói kérdésre válaszolva elmondta: az MNB portfoliójában van minimális, 20 millió eurónyi görög állampapírja, ami májusban lejár, s van spanyol és portugál állampapír, ami azonban "más kategória".

További kamatcsökkentés csak a nemzetközi pénzpiaci kockázatok figyelembevételével történhet – mondta Simor András utalva az utóbbi napok görög eseményei által kiváltott helyzetre. Az államháztartás idei, GDP arányosan 4,2 százalékos hiányára vonatkozó jegybanki előrejelzés a május végi inflációs jelentésben módosulhat – jelezte az elnök. Simor András ugyanakkor felhívta figyelmet az Európai Bizottság szerdai legújabb magyarországi államháztartási hiánymutatójára, amely 4,1 százalékot rögzít.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) idei várható vesztesége 69 milliárd forint lesz, de ez a tavalyi 65,5 milliárdos nyereségét gyakorlatilag ellensúlyozza, így a költségvetésnek valószínűleg nem kell számolnia kiadási többlettel 2011-ben sem – jelentette ki Simor András elnök, a szerdai tájékoztatón. Az MNB eredménye nem használható a jegybanki működés sikerességének mérőszámaként – hangsúlyozta az elnök.

A MNB tavalyi 65,5 milliárd forintos eredménye, a pénzügyminiszterrel egyeztetve, a jegybank eredménytartalékába kerül – mondta Simor András, hozzátéve, hogy az MNB mindenkori eredményét egy évvel később számolja el az államháztartás. (Így a 2009. évit idén, a 2010. évit 2011-ben.)

A 2010-re  prognosztizált veszteség a jelenlegi ismeretek, azaz a jelenlegi euró/forint árfolyam illetve a piac által előrejelzett forintkamatok figyelembevételével készült - magyarázta az elnök, megjegyezve, hogy az MNB eredménye "mozgó célpont". (Tavaly ősszel még 36 milliárd forintos nyereséggel kalkuláltak az MNB szakértői 2009-re, miközben a végeredmény 65,5 milliárdos eredményt mutat.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Orbán: Együtt sírunk, együtt nevetünk. Itt kell adózni!

Az ország kormányzati-pénzügyi vezetőitől az emberek azt várják, hogy ne vonják ki magukat a törvények hatálya alól - mondta Orbán Viktor hétfőn újságíróknak a jegybankelnökkel való közös munkára vonatkozó kérdésre. Mint fogalmazott, "együtt sírunk, együtt nevetünk. Itt kell adózni".

MTI/hvg.hu Itthon

Simor együttműködést ajánl a kormánynak

Nincs és nem volt offshore cége, amióta a Magyar Nemzeti Bankot vezeti – írta közleményében Simor András. A jegybank elnöke együttműködést ajánl a kormánynak és hangsúlyozza, hogy mandátumának végéig az MNB teszi a dolgát.

MTI Gazdaság

Szapáry: a jegybank elnökét a törvény védi

A jegybank elnökét a törvény védi - jelentette ki Szapáry György, a felállítandó miniszterelnökség főtanácsadója egy vasárnap esti televíziós műsorban, amelyben részt vett Oszkó Péter jelenlegi és Kupa Mihály volt pénzügyminiszter.

MTI Gazdaság

Elemzők: a piac nem szereti, ha a jegybankot támadják

A piac nem szereti, ha a független jegybankot, vagy annak elnökét támadják, Simor Andrásnak ki kell töltenie 2013-ig szóló mandátumát – reagáltak elemzők Orbán Viktor és Pokorni Zoltán az MNB elnökét támadó, illetve lemondásra felszólító kijelentéseire.

Papp László Tamás Vélemény

Simor megy, Surányi jön?

Önmagában az, hogy a jegybank és a kormányzat relációjában vita, nézetkülönbség, értékütközés van, nem tragédia. Az MNB-elnök esetleges idő előtti távozásától sem dől össze a világ. Ha ez a sportszerűség keretein belül marad, ha bölcs, középutas önmérsékletet tanúsít mindkét oldal. A jegybank nem lehet pénzügyi elefántcsonttorony, de a mindenkori kormány segédhivatala, üzenőfüzete, szócsöve sem. Ahogy az ellenzék trónkövetelő hatalmi bástyájává se szabad válnia. Elsősorban nem az a lényeg, ki vezeti az MNB-t, hanem az, hogy érvényre jutnak-e a fenti alapelvek.