szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elfogadta a bankadóról szóló jogszabály tervezetét szerdán a német kormány .

A berlini vezetés a pénzügyi szektor stabilitását kívánja javítani a bankadóval. A javaslat szerint az adót a németországi székhelyű bankoknak és hitelezéssel foglalkozó egyéb vállalatoknak kellene megfizetniük. A bankadóból származó bevétellel egy biztonsági alapot töltenének fel. A szorult helyzetbe került hitelintézetek ebből az alapból juthatnának támogatáshoz.

A befizetett összeg − a tervek szerint nagyjából évi 1,3 milliárd euró − nem az államháztartás forrásait növelné, az alap a Lehman Brothers 2008 őszi bukása nyomán felállított pénzpiaci stabilitási hivatal (FMSA) felügyelete alá kerülne. Az adó mértékét több tényező alapján, köztük az adózó társaság ügyletei kockázatosságának függvényében kellene meghatározni. A biztosítók és a hitelezéssel nem foglalkozó egyéb vállalkozások − például befektetésialap-kezelők − mentesülnének a teher alól.

Az adó hatálya alá kerülő társaságok elutasítják a kormány javaslatát, a hitelezési képesség romlásától tartanak. A konzervatív-liberális kormánykoalíció baloldali ellenzéke ugyanakkor elégtelennek tartja a javaslatot. A bírálatok között felmerült az is, hogy a terhet a bankok az ügyfelekre háríthatják. A javaslatot az év vége felé fogadhatja el a törvényhozás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

EKB: aggályos a bankadó és a devizahitelek betiltása

Az Európai Központi Bank (EKB) szerint aggályok merülnek fel a pénzintézeti különadóval kapcsolatban, a magánszemélyek esetében a devizaalapú hitelek jelzálogfedezetének megtiltása pedig ellentétes lehet az Európai Unióról (EU) szóló szerződéssel. A frankfurti intézmény a magyar kormány kérésére véleményezte a 29 pontos gazdasági akcióterv pénzügyi tárgyú elemeit.

MTI Gazdaság

Kopits György: lefékezi a bankadó a növekedést

Ha megvalósul a kormány 29 pontos programja, akkor az idén teljesíthető a kitűzött hiánycél, miközben a kivetett bankadó –, amelynek nagy részét az ügyfelek fizetik meg – lefékezi a gazdasági növekedést – fejtette ki Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke egy lapinterjúban.