szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyre bonyolultabbá váló szabályok és irányelvek miatt jelentős kockázata van, hogy az éves beszámolók használhatósága folyamatosan csökkenjen, figyelmeztet az ACCA, a világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete a Deloitte-tal közösen készített átfogó jelentésében.

A „Lejátsszuk a kottát, de mi lesz a dallammal?” című jelentés kilenc ország közel 230 pénzügyi vezetőjének véleményét összegzi az éves beszámolókban szereplő szöveges értékelések jelenlegi kihívásairól és jövőbeni formájáról. A jelentés megállapítja, hogy a részvényesek és a szabályozó hatóságok eltérő igényei túl bonyolult, leginkább a szabályok betartására koncentráló beszámolókat eredményeznek.

„Már a globális pénzügyi válság előtt is megkérdőjelezték a jelenleg használatos vállalati beszámolási irányelvek használhatóságát. A jelentésünk megállapította, hogy az egyre terjedelmesebb és bonyolultabb szabályozói követelmények miatt a részletek tömegéből már alig lehet kivenni, hogy a vállalat tulajdonképpen hogyan is teljesített” – mondta Katka Benesova, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója.

A jelentés első főbb megállapítása, hogy az éves beszámolókban a legnépszerűbb elem annak bemutatása, hogy hogyan teljesítette a vállalat a jogszabályi és szabályozó hatósági előírásokat (83 százalék). A részvényesek igényei ettől egy kevéssel elmaradnak (82 százalék).

A jelentésről

A jelentés telefonos interjúk alapján készült, amelyeket 231 pénzügyi vezetővel és csoportszintű pénzügyi igazgatóval készítettek 2010 áprilisában és júniusában. A megkérdezett pénzügyi vezetők ausztráliai, kínai, kenyai, malajziai, szingapúri, svájci, Egyesült Arab Emirátusokbeli, Egyesült Királyságbeli illetve USA-beli vállalatoknál dolgoznak. Mélyinterjúkat is készítettek 7 további pénzügyi vezetővel a következő cégeknél: Kellogg Company (USA), Centum Investments Company Ltd (Kenya), Dubai Insurance Company (EAE), Exco Resources (Ausztrália), Straco Corporation (Szingapúr), Spirent Communications plc (Egyesült Királyság), Time dotcom (Malájzia), és három befektetői szervezet képviselőjével (the Council of Institutional Investors (USA), Association of British Insurers (Egyesült Királyság) és National Association of Pension Funds (NAPF).

A válaszadók 71 százaléka úgy véli, hogy a szöveges beszámolók elkészítésének legkritikusabb eleme a követelmények nagy száma, valamint a beszámoló elkészítéséhez szükséges idő- és költségigény.
A megkérdezettek úgy vélik, hogy a részvényesek leginkább a következő öt terület szöveges értékelésére kíváncsiak: a pénzügyi eredmények és a pénzügyi helyzet ismertetése (ezt 87 százalék tekintette nagyon fontosnak), aztán a legfontosabb kockázatok megnevezése és kezelésük mikéntjének leírása (67 százalék), a jövőre vonatkozó tervek és kilátások részletezése (64 százalék), az üzleti modell leírása (60 százalék), illetve a kulcs teljesítménymutatók (KPI-k) ismertetése (58 százalék)

A globális pénzügyi válság lecsengésének idején a beszámolókészítők 78 százaléka úgy vélte, hogy a kockázatok és kezelési módjuk ismertetése jelentősebb érdeklődésre számíthat. Amikor arról kérdezték őket, hogyan javítanák a beszámolók minőségét a jövőben, az interjúalanyok 65 százaléka azt mondta, hogy olyan beszámolási környezetet szeretnének, ahol nagyobb az önállóság és kevesebb a betartandó szabály, 58 százalékuk szívesen idézné a független könyvvizsgálók véleményét, 57 százalékuk szerint nagyobb hangsúlyt kellene kapniuk a jövőre vonatkozó információknak, 51 százalékuk pedig a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) útmutatását követné.

„Manapság a beszámolók eleget tesznek az adatszolgáltatási előírásoknak, de vajon ezt információnak nevezhetjük? Az általunk kapott eredmények szerint nem. A készítők több önállóságot és kevesebb betartandó szabályt szeretnének” – mondta Katka Benesova.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

A gazdasági döntéshozóknak még 2011-ig “riadókészültségben” kell lenniük

A kis- és középvállalkozások (kkv) számára komoly problémát jelent, ha bankoktól vagy egyéb hitelnyújtó szervezettől akarnak kölcsönt felvenni – állapítja meg az Economist Intelligence Unit (EIU) felmérése, amelyet három, összesen több mint hétszázezer pénzügyi szakembert tömörítő szervezet felkérésére készítettek. A CPA Australia, a Kanadai Pénzügyi és Számviteli Szakemberek Szervezete (Certified General Accountants Association of Canada, CGA-Canada) és az ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) közös jelentése egyebek mellett a kormányok, a bankok és a vállalkozások számára tartalmaz javaslatokat.

MTI Gazdaság

A világ könyvelői közzétették 9 pontjukat a gazdasági fellendüléshez

A pénzügyi világ 2020-ban sokkal erősebb lesz, de csak abban az esetben, ha kilenc alapvető irányelvet kezdettől fogva betartanak a következő tíz évben – írja a könyvelők nemzetközi szervezete, az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) a frissen megjelent „Kilenc lépés a pénzügyi stabilitás felé, 2020” című kiadványában.

hvg.hu Gazdaság

A világ könyvelői nyolc lépésben mentenék meg a bolygót

A világgazdaság instabilitása a környezetvédelmi befektetések jelentős visszaesését, valamint klímavédelmi szabályozások fellazulását okozhatja – hangsúlyozza az ACCA az ENSZ klímakonferenciája (COP 15) előtt kiadott állásfoglalásában.

hvg.hu Karrier

A jó könyvelők kapósabbak, mint valaha

Minden eddiginél nagyobb szükség van a professzionális könyvelőkre, főként a jelenlegi világgazdasági helyzetben - számol be a trendről éves jelentésében az ACCA.

hvg.hu Gazdaság

A világ könyvelői elhúzódó válságot és komoly bajokat jósolnak nekünk

A világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) 2009 negyedik negyedéves felméréséből kiderül, hogy a fellendülésnek már egyértelmű jelei mutatkoznak, ugyanakkor a tartós javulás még várat magára. A kutatásba 99 ország 1700 pénzügyi szakemberét vonták be.