szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az újabb, keddi atomrobbanást követően felerősödtek a befektetői aggodalmak.

Több mint háromhavi mélypontra zuhantak a vezető európai tőzsdeindexek kedden a kereskedés beindítása után nagyjából egy órával, mert az újabb atomrobbanást követően felerősödtek a befektetői aggodalmak a világ harmadik gazdasági nagyhatalmának számító Japán felépülését illetően. De változatlanul nyugtalanítják a piacokat az euróövezeti államadóssággondok, a magas olajárak, a közel-keleti politikai-hatalmi bizonytalanság. 

A vezető európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 1,7 százalékkal 1090,46 pontra esett a kereskedés első órájában. A londoni irányadó mutató, az FTSE-100 1,37 százalékos, a frankfurti DAX-30 2,46 százalékos, a párizsi CAC-40 1,73  százalékos gyengülést jelzett. Az indexek hétfőn már negyedik napja szerepeltek igen gyengén, a három fő mutató 0,92-1,65 százalék közötti mértékben romlott. 

Elsősorban az energetikai közszolgáltatók részvényeinek az árfolyama esett - az ágazat összesített mutatója 2,2 százalékkal, a német RWE részvényeié 4,3 százalékkal csökkent -, de rosszul szerepeltek a biztosítók, viszontbiztosítók is.    

A devizapiacon az euró 1,3910 dolláron állt kedd délelőtt, s ezzel 0,56 százalékkal gyengült a hétfő késői 1,3988 dollárhoz képest. Egy euró 113,47 jent ért, hétfőn későn 114,18-at, ami azt jelenti, hogy a japán deviza 0,62 százalékkal erősödött az euróhoz képest a japán központi bank beavatkozásának köszönhetően. 

A nyugat-európai tőzsdékhez hasonlóan Amerikában is a japán fejlemények befolyásolták a befektetői hangulatot: a határidős indexek egytől egyik az egy százalékot jócskán meghaladó mínuszban voltak, ami miatt elég valószínű, hogy a Wall Street-i mutatók is komoly visszaeséssel kezdhetik a keddi kereskedést.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!