A bangladesi legfelsőbb bíróság helybenhagyta csütörtökön a Nobel-békedíjas közgazdász, Muhammad Junusz ellen hozott alsóbb fokú ítéletet, miszerint távoznia kell az általa a szegénység felszámolására létrehozott Gramín Bank éléről.
A bangladesi legfelsőbb bíróság helybenhagyta Muhhamad Junusz alapító elbocsátását a szegények bankjaként ismert Gramín bank éléről. Elmozdítását a dél-ázsiai ország központi bankja kérte márciusban arra hivatkozva, hogy a 71 éves közgazdász már jóval túllépte a kötelező, 60 éves nyugdíjkorhatárt. A kormány eleget tett a kérésnek. Junusz megtámadta ezt a dakkai felsőbíróságon, amely jóváhagyta a kormánydöntést. A Gramín bank igazgatója ezután fellebbezett a legfelsőbb bírósághoz, ezt azonban, a bank igazgatótanácsának fellebbezésével együtt elutasították.
A múlt hónapban egy kormányzati vizsgálatnak sikerült tisztáznia a Gramín bankot a pénzügyi szabálytalanságok vádja alól, ám ez nem változtatott azon, hogy Junusznak kora miatt távoznia kell a bank éléről. A politikusok és pénzügyi szakemberek által csak a "szegények bankáraként" emlegetett Junusz 2000-ben alapította bankját. A Nobel-békedíj 2006. évi kitüntetettje és a bank tavaly került a támadások kereszttüzébe, amikor egy norvég dokumentumfilm azt állította, hogy az intézmény adót csal. Később egy norvég kormányzati vizsgálat is tisztázta a vádak alól Junuszt.
Egyesek szerint a "mikrohitelezés bangladesi úttörőjének" elbocsájtása megtorlás azért, hogy Junusz egy időben kacérkodott a politikai karrier gondolatával, és gondolkodott azon, hogy indul a választásokon a miniszterelnök, Haszina Vazed sejk ellenében.