A kormánynak akkor lehet mozgástere a Nemzetközi Valutaalappal zajló tárgyaláson, ha olyan lépéseket vagy ígéreteket tesz, amivel az IMF számára is elképzelhető módon ki lehet lábalni a válságból - mondta az InfoRádiónak Chikán Attila. Az első Orbán-kormány gazdasági minisztere szerint határozott és hangsúlyos irányváltásra lenne szükség. Hozzátette: optimista becslésnek tartja, hogy jövőre fél százalékkal nő a magyar gazdaság.
Lényegesen át kellene szabni a kormány gazdaságpolitikáját, határozott és hangsúlyos irányváltásra lenne szükség - mondta az InfoRádiónak Chikán Attila, a Corvinus Egyetem közgazdászprofesszora, aki szerint olyan intézményi változásokra van szükség, amelyek akár a minisztériumi struktúrát is érintik.
Növekedést anélkül nem lehet elérni, hogy a fundamentumokon nem változtatnak. A lépések következetes, összehangolt felvázolása lenne az, ami meggyőzhetné az IMF-et, hogy ne a legszigorúbb feltételeket támassza - vélekedett a korábbi gazdasági miniszter.
Chikán Attila hangsúlyozta: sok dologhoz hozzá kell nyúlni, és be kellene fejezni a bankokkal való háborúzást, ugyanis az IMF nem nézi jó szemmel a bankokba vetett bizalom megtörését. Nincs átfogó, konkrét gazdaságpolitika, növekedést pedig csak a pénzügyi szférából kiindulva nem lehet elérni - vélekedett. A közgazdászprofesszor szerint a vállalkozókkal és szakmai szervezetekkel való tárgyalások nélkül nehéz lesz konzisztens stratégiát kialakítani.
Konkrét intézkedési tervekre lenne szükség, valamint lehetne olyan lépéseket tenni, ami jelzésértékű arra nézve, hogy a kormány komolyan gondolja a váltást a gazdaságpolitikában - emelte ki. Chikán Attila optimistának tartja a félszázalékos növekedést. Szerinte az elemzőké a reális becslés, ők -0,5 és +0,5 százalék közé teszik a magyar GDP teljesítményét jövőre.