szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Új részletek derültek ki a brit állami posta privatizációjáról és tőzsdei bevezetéséről. A brit kormány a postavállalatnak legalább 38, de legfeljebb 49 százalékát tartaná meg magának. A postavállalat fennmaradó hányadát a tőzsdén értékesítenék részvényenként 2,6 és 3,3 fontos áron. Ha minden jól alakul, a Royal Mail tőzsdei értéke elérheti a 3,3 milliárd fontot.

Az állami posta magánkézbe adása a legnagyobb privatizációs üzlet az elmúlt években. Pénzügyi intézmények és szervezetek péntektől kezdhetik jegyezni a Royal Mail részvényeit, az előzetes jegyzés október 8-án zárul. A vállalat papírjaival október közepén lehet majd először kereskedni a tőzsdén.

A Royal Mail privatizációja értékében jóval meghaladja a védelmi iparágban érdekelt QinetiQ csoport 2006-os privatizációját (1,3 milliárd font), illetve a Railtrack vasúti cég 1996-os tőzsdei bevezetését (1,9 milliárd font). Nagy-Britannia gazdasági minisztere, Vince Cable szerint a privatizáció megszerzi a Royal Mail számára a szükséges tőkét, hogy modernizálja működését.

Vince Cable korábban úgy nyilatkozott, hogy  magánkézbe adása után a posta heti hat nap tudna működni. A szakszervezetek ellenzik a privatizációt, és sztrájkra hívják tagjaikat.

A brit kormány az elmúlt 19 évben háromszor tett kísérletet a királyi posta privatizálására, de egyik próbálkozás sem járt sikerrel. Az elmúlt időszakban Ausztria, Németország és Hollandia szintén privatizálta a saját állami postavállalatát.

A brit posta története VIII. Henrik király idejére, 1516-ig nyúlik vissza, de az elmúlt 12 évből ötben veszteséges volt a postai szolgáltató. A Royal Mail most napi 58 millió postai küldeményt továbbít, szemben az öt évvel ezelőtti napi 84 millióval.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!