szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A görögök a vasárnapi népszavazáson nagy többségben nemmel szavaztak az EU és az IMF intézkedéscsomagjára, de ezzel alighanem az euróra is, még ha a görög kormányfő most minden erejével tüzet is olt. Hétfőn Görögországban politikai nagy tanácskozás, kedden soron kívüli egyeztetés az uniós vezetők között. Van, aki már humanitárius katasztrófát vizionál. A görög bankrendszer egy napon belül megrogyhat.

Most érkezett

Nagyon vezetnek a "nem"-ek

Az első hivatalos jelzés: a szavazatok 7,4 százalékának összeszámlálása után nagyon nagy többségben vannak a "nem"-ek. Hajszál híján 60 százalék a "nem"-ek aránya.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

50 százalék feletti részvétel

A görög belügyminiszter bejelentése szerint 50 százalék feletti a részvétel (már 40 százalék felett is érvényes a népszavazás).

Az első hivatalos adatok

11százalékos os feldolgozottság: 59,96% a nemek, és 40,04 százalék az igenek aránya.

A görög jegybank újabb segítséget kér

A Reuters jelenti, hogy a görög jegybank újabb likviditási segítséget kért a görög kereskedelmi bankok számára az Európai Központi Banktól.

A „nemre” készülve - a görög kormány folytatná a tárgyalásokat

Gabriel Szakellaridisz görög kormányszóvivő szerinta kormány azonnal folytatni akarja a tárgyalásokat a nemzetközi hitelezőkkel, hogy megegyezésre jussanak és "a felszínen tudják tartani" Görögországot.

"Az újrakezdődő egyeztetéseknek nagyon hamar, akár 48 órán belül le kellene zárulniuk" – mondta, miután az urnazárást követően.   
Nikosz Filisz, a kormányzó Sziriza párt parlamenti szóvivője az egyik görög televíziónak elmondta, a nemleges eredmény lehetővé tenné a görög kabinetnek, hogy továbbhaladjon, egyezségre jusson a hitelezőkkel, és normalizálja a bankrendszert.

Még egyszer a a népszavazás tétjéről. Mi van ha nem? Mi van, ha igen?

Bár hivatalosan a népszavazás a Görögországot hitelező három nemzetközi szervezet (Nemzetközi Valutaalap, Európai Bizottság, Európai Központi Bank) által bő egy hete készített intézkedéscsomagról szól - vagyis hogy azt elfogadják-e a görög emberek vagy sem -, mégis a népszavazásnak valójában ennél nagyobb a tétje.

Ha a "nem"-ek kerülnek többségbe, akkor az európai vezetők szerint Görögország az euróra mond nemet. Az európai intézmények a mai népszavazásig lélegeztetőgépen tartották az országot, megvárták, mi lesz a népszavazás eredménye. A görög bankok nehéz helyzetben vannak, hírek szerint már csak egy napig tudnak európai segítség nélkül fizetőképesek maradni. Ha a "nem"-ek győznek, akkor könnyen lehet, hogy a nemzetközi hitelezők megvonják, leállítják a segítséget. Ez esetben az országnak valószínűleg ki kell lépnie az eurózónából - egyszerűen azért, mert az államnak, bankoknak, vállalatoknak felmerülnek kiadásaik, azonban fogytán vannak euróból, az Európai Központi Bank pedig több eurót már nem ad az országnak, ezért egy másik valutát kell teremtenie Görögországnak. Több forgatókönyv is létezik, az egyik valószínű szcenárió szerint az eurót feladja az ország és egy másik valutát vezet be - vagy a kettőt párhuzamosan alkalmazza.
Az eurózónából való kilépés nincs szabályozva, egyes értelmezések szerint csak úgy lehet kilépni az eurózónából, hogy az EU-ból is kilép az adott ország.

Ha az "igen"-ek nyernek, akkor egyrészt a Ciprasz-kormány - az ígéretét betartva - lemond, új kormány alakul Görögországban. Másrészt, a nemzetközi hitelezők által kért intézkedések megvalósítására nagyobb esély mutatkozik. Ekkor vélhetően mindaddig, amíg az új kormány fel nem áll, biztosan folytatódik Görögország megsegítése.

Hétfő késő délután kardinális jelentőségű megbeszélés kezdődik

Magyar idő szerint fél 6-kor kezdődik Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő megbeszélése a görög helyzetről, jelentette be a német kormányszóvivő.

Ciprasz visszaért a rezidenciájára

A Kathimerini görög lapot idézi a Guardian, arról írnak, hogy a görög kormányfő, Alekszisz Ciprasz visszaért a rezidenciájára Athénba.

A görög kormányszóvivő nagyon gyors megállapodást sürget

A görög kormányszóvivő egy tévéinterjúban nagyon gyors megállapodást sürgetett a nemzetközi hitelezőkkel, mint mondta, 48 órán belül nyélbe kell ütni a megállapodást. Érthető is, mert ha nincs egyezség, a görög bankrendszer keddre-szerdára alighanem megfekszik.

Francia-német vita a görögökről

Emmanuel Macron, francia gazdasági miniszter úgy véli, hogy a görögországi népszavazás kimenetelétől függetlenül Európának már hétfőn újra kell indítania a politikai szintű tárgyalásokat az athéni vezetéssel, míg az Európai Parlament német elnöke, Martin Schultz viszont azt mondta, a nemek győzelme esetén a görögöknek új valutát kell bevezetniük.

A vitás kérdésekről tisztázása miatt Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök hétfő este Párizsban találkozik. A találkozó és az azt követő munkavacsora a görög kérdésre megoldást kereső folyamatos német-francia együttműködés része - áll a német kormány közleményében.

1 2 3 4 5 6 7
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!