szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Aláírták a papírokat, a fővárosnak 9 milliárdért nem kellett az épület.

A Nemzetközi Beruházási Bank (nevének angol változata alapján: IIB) és a DÖB-68 Zrt. aláírta a Fő utca 1. sz. alatt található Lánchíd Palota ikonikus épületének bank általi megvásárlásával kapcsolatos dokumentumokat 2020. március 24-én – írja közleményében az IIB. A Nemzetközi Beruházási Bank a tervek szerint még az idei év végéig áthelyezi székhelyét a Lánchíd Palotába. „Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az IIB székhelye a magyar főváros egy ilyen történelmi jelentőségű épületében kaphat helyet, mit a Lánchíd Palota” – mondta Nyikolaj Koszov az IIB igazgatótanácsának elnöke, aki szerint a bank „meg fog tenni minden szükséges erőfeszítést annak érdekében, hogy gondosan megőrizze és fenntartsa ezt az egyedi építészeti műemléket.”

Évekig pereskedtek az épületen

A Lánchíd Palota megvásárlása 2019 decemberében kapott zöld utat, amikor a Fővárosi Önkormányzat Tulajdonosi bizottsága úgy döntött, nem élnek a törvény által garantált elővásárlási jogukkal. A bizottsági előterjesztésben az szerepelt, hogy az ingatlan vételára 8,89 milliárd forint – az IIB az ügylet lezárását bejelentő közleményben nem írta, végül ennyit fizettek-e érte, és milyen konstrukcióban. Horváth Csaba, az önkormányzati bizottság akkori elnöke a 444-nek azt mondta, hogy a fővárosnak se pénze, se szüksége nincs az épületre. Az októberben derült ki, hogy a magyar kormány 10 millió euróval (3,3 milliárd forinttal) támogatta a Budapestre költöző IIB-t. A tőkeemelést a pénzintézet magyarországi székhelyének létesítésével kapcsolatban hajtották végre.

A Nobilis Kristófhoz köthető DÖB-68 Zrt. 2013-ban mintegy hárommilliárd forintért szerezte meg az épület tulajdonjogát, ám az épületet a nagyvállalkozó 2014-ben tíz évre bérbe adta az állami tulajdonú Magyar Export-Import Bank Zrt.-nek (Eximbank). Nobilis és az Eximbank 2013-ban tíz évre, a 2014-2024-es időszakra állapodtak meg a hozzávetőlegesen hétezer négyzetméteres, eredeti pompájában felújított épület bérbe adásáról négyzetméterenként hatezer forintos, akkori árfolyamon 20 eurós díjért. Nem sokkal később azonban az Eximbank pert indított azzal érvelve, hogy a bérleti díj túl magas, ezért a szerződés a jó erkölcsbe ütközik, de 2017 második feléig még fizette az extrémnek tartott bérleti díjakat.

A Fővárosi Ítélőtábla 2019 májusában semmissé nyilvánította a bérleti szerződést, de ezt a döntést a Kúria 2020 januárjában hatályon kívül helyezte. Mátrai Mihály, Nobilis ügyvédje a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott: mindent összevetve közel hárommilliárd forint járhat ügyfelének az Eximbanktól, de Nobilis – mint ahogyan eddig mindig – készen áll a peren kívüli megegyezésre.

Kémtelen képregény

A kormány 2019. februárban jelentette be, hogy a Nemzetközi Beruházási Bank Budapestre helyezi a székhelyét. Magyarország 1970-ben alapító tagja volt a Nemzetközi Beruházási Banknak, de a nem elég átlátható és hatékony működés miatt 2000-ben kilépett a szervezetből. Tagságát 2014-ben újította meg, és Oroszország, valamint Bulgária után a szervezet harmadik legnagyobb részvényesévé vált.

Az Országgyűlés márciusban szavazta meg azt a törvényt, amelynek értelmében az intézmény teljes mentességet kap a magyar hatóságok ellenőrzései alól, adó- és járulékmentességet, a vendégeik pedig szabadon jöhetnek az országba. Az orosz irányítású bankkal kapcsolatban az Egyesült Államok és számos szakértő is megfogalmazta azt a kritikát, miszerint minimum nem zárható ki, hogy az orosz titkosszolgálat trójai falovaként működik. Az IIB ezeket a kritikákat visszautasította.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!