szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy év alatt 27,8, az előző hónaphoz képest 3,5 százalékkal emelkedett az építőipari termelés volumene a Központi Statisztikai Hivatal szerint.

Júniusban 27,8 százalékkal nőtt az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. Az előző hónaphoz viszonyítva 3,5 százalékkal volt nagyobb a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított teljesítmény - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A júniusi rendkívül alacsony bázishoz képest az épületek építésénél 25 százalék, az egyéb építményeknél 32,1 százalék volt a bővülés. Mindhárom építőipari ágazatban emelkedett a termelés: az épületek építésének termelése 15,0, az egyéb építményeké 39,0, a speciális szaképítésé 29,4 százalékkal.

A megkötött új szerződések volumene 65,9 százalékkal nőtt, ezen belül a magasépítésére kötött szerződéseké 72,4, a mélyépítésre vonatkozóké 56,1 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál.

A második negyedév azonban szemmel látható drágulást hozott: az építőipar termelői árai 9,3 százalékkal nőttek 2020 azonos időszakához viszonyítva. A mélyépítés területén 7,2 százalékos volt az árak átlagos emelkedése, az épületek építése 10,0 százalékkal, a speciális szaképítés 10,2 százalékkal drágult. Az első negyedévi 7,0 százalékos emelkedéssel együtt az első félévben 8,1 százalékos volt az árak átlagos emelkedése.

Az előző negyedévhez mérve 3,7 százalékkal emelkedtek az árak az első negyedévi 3,2 százalékos emelkedés után.

Az építkezések árának robbanásáról itt írtunk bővebben:

Ha nem a kormány intézkedései, akkor mi állíthatja meg az építőipar elszabadult árait?

Óriási a drágulás az építőiparban, és nem sok jele van annak, hogy a közeljövőben megállhat az árak száguldása. Mi lehet az, ami véget vet a drágulásnak, egyáltalán van-e esély arra, hogy magyarországi beavatkozással valamit változtatni lehessen?

(Kiemelt képünk illusztráció!)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!