szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pedig jogerős ítélet van arról, hogy ki kell adniuk a dokumentumokat.

Az Alfahír írta meg, hogy 200 ezer forintos pénzbírságot szabtak ki a Pénzügyminisztériumra, amiért az a végrehajtási eljárás ellenére sem adta ki a Paks II. hitelfelvételének módosításával kapcsolatos szerződéseket.

A cikkben felidézik, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter 2019 februárjában Moszkvába utazott, hogy a paksi gigahitelre vonatkozó szerződés módosításáról tárgyaljon az oroszokkal. Demeter Márta országgyűlési képviselő akkor szóban és írásban is megpróbált utánajárni a részleteknek, de a politikus közérdekű adatigénylésére sem adott választ a tárca. Demeter ezért bírósághoz fordult, és másodfokon meg is nyerte a pert. A jogerős ítélet pedig kimondta, hogy a hitelszerződés módosításával kapcsolatos összes dokumentumot ki kell adni Demeter Márta számára.

A Varga Mihály vezette tárca azonban erre sem volt hajlandó, így a képviselő 2020 áprilisában végrehajtási eljárást kezdeményezett. A minisztérium idén májusban vette át a végrehajtó felhívását, de mivel nem tettek eleget ennek, a bíróság pénzbírságot szabott ki rájuk.

A cikk szerint a bíróság arra figyelmeztette a tárcát, hogy további bírságok kiszabása várható, egészen addig, amíg a dokumentumokat ki nem adják.

Cikkünk megjelenése után egy nappal reagált a PM, ezt változtatás nélkül közöljük
A Pénzügyminisztérium a közérdekű adatigénylésre adott válaszában és a peres eljárásban is kifejtette, hogy az adatigénylés időpontjában nem állt rendelkezésre olyan dokumentum vagy adat, amelyet az adatigénylésben megjelöltek, így az nem volt teljesíthető. Ezért a Pénzügyminisztérium keresetet nyújtott be a Fővárosi Ítélőtáblához a végrehajtási eljárás megszüntetésére. Fontos kiemelni, hogy az adatigényléssel érintett, 2014. március 28-án aláírt megállapodás módosításáról szóló törvény idén májusban megjelent a Magyar Közlönyben, amelyet – bár ez mindenki számára nyilvánosan elérhető – készséggel Demeter Márta rendelkezésére bocsátunk. Félrevezető és hangulatkeltő tehát minden olyan híresztelés, amely szerint a szerződés módosításáról szóló információk nem nyilvánosak. A módosítással Magyarország számára kedvezőbbé vált a paksi bővítés finanszírozása: elegendő lesz 2031-ben megkezdeni a hitel tőketörlesztését, így ennek költségét már az erőmű termelheti ki. A módosítás a kamatszintet nem érinti, a hitel továbbra is bármikor előtörleszthető, a rendelkezésre tartási díj a korábbinál rugalmasabbá válik. A Paks II. projekt jelentősen hozzájárul Magyarország biztonságos, megfizethető árú és klímabarát villamosenergia-ellátásának fenntartásához. A bővítés lehetővé teszi a rezsicsökkentés megőrzését, míg a beruházással munkahelyek jönnek létre és erősödik a térség gazdasága is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!