szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ukrajnában a férfiak katonai behívót kaptak, és emiatt sokan hazatértek, miközben a családjuk épp megérkezett Lengyelországba. Különösen az építőiparban okoz nagy gondot a munkaerőhiány – számolt be a Deutsche Welle tudósítója.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Lengyelországban a vendégmunkások többségét ukránok alkották a háború előtt, mert a bérek magasabbak voltak. Csakhogy menetközben kiderült: Németországban és másutt az Európai Unióban még jobban fizetnek, ezért sok ukrán vendégmunkás továbbállt Lengyelországból. Az oroszok Ukrajna elleni háborúja újabb csapást hozott: a férfiakat behívták katonának. Sokan emiatt hazatértek, miközben a családjuk esetleg ahhoz a csaknem hárommillió menekülthöz csatlakozott, akik Lengyelországba érkeztek a háború kezdete óta.

Lengyelország az építőiparban dolgozó vendégmunkások több mint fele ukrán. "Vissza kellene mennem Ukrajnába, de a családom már itt van. Nem hagyhatom magukra őket egy idegen országban" – mondta a Deutsche Welle riporterének egy varsói építkezésen dolgozó ukrán vendégmunkás, aki nem siet haza, hiszen a katonai szolgálat életveszélyes.

A háború előtt körülbelül 370 ezer ukrán vendégmunkás dolgozott az építőiparban Lengyelországban. Egyharmaduk hazatért Ukrajnába, hogy megvédje országát az orosz agresszió ellen. Ők most nagyon hiányoznak a munkaerőpiacon Lengyelországban, ahol két évig szinte állt az építőipar a Covid-válság miatt, de idén már beindult a konjunktúra. Most viszont itt a munkaerőhiány és a másik nagy probléma, az áremelkedés.

A háború inflációt okoz

"20-30%-kal nőttek az építőanyagok árai, de az acél esetében ez még durvább, mert az áremelkedés 100-150%. A háború előtt az acélt Oroszországból importáltuk, de most ennek vége, hiszen a szankciók miatt nem vehetünk orosz acélt" – mutatott rá egy építési vállalkozó Varsóban.

A Nolan építőipari vállalat 800 munkást alkalmaz, ebből a háború előtt 500 volt ukrán. Közülük sokan hazamennek. "Nem tudjuk őket gyorsan más szakmunkásokkal pótolni. Az áremelkedés miatt nem tudunk kalkulálni. Úgyhogy egyre nehezebb új megrendeléseket elvállalni" – panaszkodott a vállalkozó a német közszolgálati Deutsche Welle riporterének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!