Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Élesednek a különadók, nagyobb lesz a jövedéki adó is, megdrágul az alkalmi munkások foglalkoztatása. Sok okmány lejár, csak az autósok kapnak egy kiskaput, és igaz, nem 1-jétől, hanem másodikától, de SZÉP-kártyával sem lehet majd ételt venni. Összegyűjtöttük, mi minden változik, ahogy elkezdődik az év második fele.
Jönnek a különadók
A kormány által extraprofitadónak nevezett, valójában inkább különadócsomagnak tekinthető új rendelkezések hivatalosan július 1-jétől élesednek. Ez a gyakorlatban nem minden pont esetében számít, mert van, amit az egész 2022-es éves adóalap után vetnek ki – ilyen a bankok, a kiskereskedelem, a gyógyszerforgalmazók, a távközlési cégek és az energiaszektor különadója. Több különadónál azonban a mostani dátum a kezdő időpont.
Ez első körben azoknak lesz látványos, akik repülővel utaznak, az ő utazásuk után járó különadót a mostantól érvényes jegyeknél kell befizetni, az emlékezetes vita a légitársaságok és a kormány között arról folyt eddig, hogy mi legyen azokkal a jegyekkel, amelyeket az új adó bejelentése előtt vettek meg július 1-je utáni utazásra. Utasonként 3900 forintot kell fizetni, ha az utas végső úti célja az Európai Unió, Nagy-Britannia, Albánia, Andorra, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Izland, Koszovó, Liechtenstein, Moldova, Monaco, Montenegró, Norvégia, San Marino, Svájc, Szerbia vagy Ukrajna (azt azért nem javasoljuk senkinek, hogy mostanában Ukrajnába akarjon repülővel utazni). Ha bármely más ország a végcél, akkor utasonként 9750 forint a hozzájárulás mértéke.
Július 1-től megemelik a cégautóadót, a mostaninak majdnem a duplájára. Ezt az autó teljesítménye és a környezetvédelmi osztályjelzése alapján 12 kategóriába sorolva határozzák meg, a teljes táblázatot itt láthatják.
A biztosítók 2022. július 1. és 2023. december 31. között kötelesek pótadót fizetni. Ez idén a július és december közötti adóalap, a nettó díj 1 milliárd forint alatti része után 4 százalék, 1 és 18 milliárd forint közötti része után 8, a 18 milliárd forint fölötti rész után pedig 14 százalék (az életbiztosítási ágazatoknál 2, 3, illetve 6 százalék).
Az értékpapírügyletek tranzakciós illetéke a vételár 0,3 százaléka, de vételenként legfeljebb 10 ezer forint, azaz ez után megegyezik az átutalások illetékével. Mentes az értékpapírügyleteket terhelő tranzakciós illeték alól a pénzügyi eszköz vétele, ha a befektetési szolgáltatást a Magyar Államkincstár vagy a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény nyújtja.
A tranzakciós illetéket azokra a pénzügyi szolgáltatókra is kiterjeszti a kormányrendelet, amelyek Magyarországon határon átnyúló szolgáltatásokat végeznek, mint például a Revolut vagy a Wise. A tranzakciós illeték marad átutalásonként 0,3 százalék, de a felső határa fizetési műveletenként 6 ezerről 10 ezer forintra nő.
Megemelik és kiterjesztik a népegészségügyi termékadót. Aki a 34 tételt egyenként szeretné végigböngészni, az a kormányrendelet 13–16. oldalán megteheti, a legfontosabb változások között szerepel az, hogy a cukros üdítőknél literenként 15-ről 23-ra nő ez az adó. Új termékkörként bekerült az adókötelesek közé a töltött tészta, a müzli és a gabonapelyhek is.
Megnő a jövedéki adó
Ez nem volt újdonság, korábban már bejelentették, így csak technikai jelentősége volt annak, hogy ezt is a különadókkal együtt jelent meg a Közlönyben:
Az alkalmi munkások foglalkoztatása drágább lesz
Aki július 1-je után létesít az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai alá tartozó jogviszonyt, annak a munkája után az eddiginél jóval nagyobb közterhet fizet a cég. Mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetében naponta 500-ról 1000 forintra nő ez az összeg, alkalmi munkánál napi 1000-ről 2000 forintra, a filmes statisztáknál pedig 4000-ről 6000-re. Utóbbi csoportnál a napi nettó jövedelem felső határát 18 ezerről 24 ezer forintra emelték meg.
Rezsicsökkentés a cégeknek: lejár a határidő
Sok kis- és középvállalkozás augusztus 1-jétől kikerül a rezsicsökkentés hatálya alól, mostantól piaci áron kell venniük a gázt és az áramot. De a július 1-jei határidő is fontos: eddig kell nyilatkozniuk a most még alacsonyabb áron vásárló cégeknek és önkormányzatoknak, ha augusztustól már nem lesznek jogosultak az alacsonyabb rezsiárra, ha pedig ezt nem teszik meg, akkor a tőzsdei ár kétszereséért vehetik az energiát. A kormány tavaly decemberben 2022. június 30-ig hirdette meg az első kkv-s rezsicsökkentést – most azok maradhatnak bent, akik június 18-án már az egyetemes szolgáltatás keretében kapták az áramot vagy a gázt, a létszámuk 10 főnél kevesebb, a nettó árbevétel pedig 2 millió euró alatti.
Lejárnak az okmányok
A járvány alatt lejárt okmányok június 30-ig voltak érvényesek. Ez mindenkit érint, akinek 2020. március 11-e és július 3-a vagy 2020. november 4-e és 2022. május 31-e között járt le egy okmánya – ezek június 30-ig automatikusan érvényesek voltak.
A Technológiai és Ipari Minisztérium egy kiskaput azért felkínált: akinek a forgalmi engedélye lejár, de június végéig foglalt időpontot, az legfeljebb 30 napig még szabályosan használhatja az autóját. Aki ezt elmulasztja, az csakis a vizsga napján a vizsgálóállomásig mehet a lejárt forgalmival.
Eddig lehet SZÉP-kártyával ételt venni
Utoljára július 1-jén lehet bolti élelmiszert SZÉP-kártyával vásárolni. Ezt a lehetőséget februárban vezette be a kormány, eredetileg május 1-jei határidővel, aztán kitolták a végső dátumot azzal az indoklással, hogy az ármaximálást is július első napjáig hosszabbították meg. És hiába tolták ki az élelmiszerárak rögzítését mostanról, ezt a SZÉP-kártyás vásárlások lehetősége nem követte.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.
A kerti növényeinket károsító baktériumok és gombák esetében is igaz a mondás, sárkány ellen sárkányfű kell és nem permetszer.