szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A németeket láthatóan meglepte Andrzej Duda lengyel államfő bejelentése a témában.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Láthatóan meglepte a németeket Andrzej Duda lengyel államfő azon bejelentése miszerint országa kész vadászgépeket küldeni Ukrajnának, igaz, ezek a Varsói Szerződés idejéből származó szovjet MiG-ek, és nem modern nyugati vadászgépek lennének – írja a Guardian. „Eddig mindenki egyetértett benne, hogy nincs itt még az ideje annak, hogy vadászgépeket küldjünk” – mondta Boris Pistorius német védelmi miniszter, majd hozzátette: „Egyelőre senki nem erősítette még meg Lengyelország részéről, hogy a gépeket el is küldték.”

A Fehér Ház szerint Varsó saját hatáskörében hozott, szuverén döntéséről van szó és dicsérte a lengyeleket, hogy erejükön felül igyekeznek segíteni Ukrajnán, ugyanakkor azt is leszögezte, hogy a lengyel lépés nem befolyásolja Joe Biden elnököt, aki eddig elzárkózott attól, hogy amerikai F-16-os vadászokat küldjön Kijevnek.

„Nem változtak a nézeteink a vadászgépekkel kapcsolatban” – mondta John Kirby a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője. „Ez a mi szuverén döntésünk, jelenleg itt tartunk, más országok persze nyilatkozhatnak a maguk nevében.”

Ez meg is történt, a dán miniszterelnök, Mette Frederiksen bejelentette, hogy a szövetségesek között éppen vita zajlik a kérdésről, a dán védelmi miniszter pedig arról beszélt, hogy országa nyitott rá, hogy vadászgépeket adjon Ukrajnának. Ez azért is érdekes, mert a skandináv ország is F-16-osokkal rendelkezik és ezek továbbexportálásához szüksége lesz Washington engedélyére.

Korábban már Ben Wallace brit védelmi miniszter is megszólalt az ügyben, vélhetőleg az ő bejelentésének is köze lehet a lengyelek döntéséhez, Wallace ugyanis előbb elzárkózott attól, hogy modern brit vadászokat küldjön Ukrajnába, ugyanakkor közölte azt is, hogy amely országok a maguk szovjet vadászait Ukrajnának adják, azoknak a légvédelmét az Egyesült Királyság légiereje segít ellátni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!