szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Moszkva olyan intézkedéseket hoz, amelyek lehetővé tennék az általuk „barátinak” kategorizált országok számára, hogy megvásárolják az orosz államadósság egy részét.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Március végén Mihail Misusztyin (képünkön) orosz miniszterelnök bejelentette, hogy folyamatban van az orosz államadósság egy részének devizában történő kibocsátása – írja a brit védelmi minisztérium. A lépés a brit tárca szakértői szerint szinte biztosan arra utal, hogy az oroszok külföldi pénzügyi támogatásra számítanak az általuk barátinak kategorizált országok részéről.

Amint az átcsoportosítás megtörténik, külföldi befektetők képesek lesznek megvásárolni az orosz államadósságot és ezáltal betoldozni-foldozni az orosz költségvetésben a jövőben jelentkező lyukakat. Ezzel persze a szóban forgó befektetők Moszkva Kijev elleni háborúját is finanszíroznák.

Az elmúlt hónapokban maguk az orosz bankok igyekeztek felvásárolni az államadósságot, ugyanakkor ezeknek nincs meg a kapacitásuk arra, hogy teljes mértékben jót álljanak a költségvetés esetleges megbicsaklásaiért. Az Ukrajnában hosszú háborúra berendezkedő orosz állam képviselői valószínűleg alkalmas eszközt látnak az államadósság kibocsátásában az ország pénzügyi gondjainak ideiglenes megoldására. Kérdéses persze, hogy az oroszok sikerrel járnak-e majd ebben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lenthár Balázs Gazdaság

Eljön a világvége, ha csődbe jutnak az oroszok?

Kicsit több mint száz év alatt harmadjára vetül rá az államcsőd fenyegető árnyéka Oroszországra, kérdés, hogy mit jelent ez a gyakorlati élet szempontjából, egyáltalán hogy néz ki egy államcsőd és meddig tart, ha bekövetkezik?