Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az inflációt is jóval magasabbnak érezzük azoknál a számoknál, mint amiket a KSH kommunikál.
Minden hónapban egyre több pénzt költenek a munkavállalók és a nyugdíjasok élelmiszerre, az inaktívak viszont egyre kevesebbet – állítja friss, a Népszavának készített kutatásában a Publicus Research. A megkérdezettek átlagosan havi 101 ezer forintból vásároltak élelmiszert, április elején viszont már 105 ezer forintos havi kiadásról számoltak be. Az aktív munkavállalók havi költése 111 ezer forintról 114 ezer forintra, a nyugdíjasoké pedig 81 ezer forintról 91 ezer forintra nőtt.
Az élelmiszerárak inflációja a hétköznapokban is érezhető, főleg, hogy az utóbbi hónapok mindegyikében másfél-két százalékkal emelkedtek az enni- és innivalók árai. Az emberek pedig a felmérés szerint kezdenek hozzászokni a magas inflációhoz, azonban egyszerre jóval erősebbnek is érzik azt a hivatalos adatoknál.
A Publicus decemberi adatfelvételekor a megkérdezettek még úgy érzékelték, hogy 77 százalékkal emelkedett az élelmiszerek ára egy év alatt, április elején viszont már „csupán” 65 százalékos drágulást vélelmeztek. A KSH ehhez képest legutóbb 25,2 százalékos inflációt mért, 42,6 százalékos élelmiszerár-drágulással.
Infláció: szemmel alig látható a lassulás, márciusban is meghaladta a 25 százalékot az árak emelkedése
Hiába csökkentek februárról márciusra az energiaárak, a harmadik egymást követő hónapban is 25 százalék fölött maradt az EU-rekorder magyar infláció. A boltok akciói pedig csak lassítják az áremelkedést: a KSH adatai szerint az élelmiszerek drágulása is alig lassul.
Az élelmiszerek árstopjai viszont úgy fest, maradnak: Orbán Viktor péntek reggeli rádiós beszédében azt mondta, hogy az infláció még nincs olyan szinten, hogy a kormány megléphetné a kivezetésüket. Az áruhiány pedig – a kormány folyamatos fogadkozása ellenére – nem tűnt el, legalábbis az emberek szerint: a Publicus friss felmérése alapján a Népszava azt írja, hogy a megkérdezettek szerint még mindig tapasztalják az áruhiányt a boltokban. Áprilisban a vásárlók 43 százaléka számolt be rendszeres áruhiányról, 27 százalékuk pedig időnkénti problémáról.
Orbán Viktor: Nem Magyarország ellen vezettek be szankciókat
Az Egyesült Államokkal szemben békülékeny hangot ütött meg pénteki, Kossuth rádiós interjújában Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint a magyar-amerikai kapcsolatok jók, és ki kell bírniuk, hogy a két ország a háborúról másképpen gondolkodik. Azt azonban elismerte, hogy könnyebb egy republikánus kormányzattal együttműködniük, mint egy demokratával.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.
A kerti növényeinket károsító baktériumok és gombák esetében is igaz a mondás, sárkány ellen sárkányfű kell és nem permetszer.