Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Egyre több fejlemény jelzi, hogy ürülnek a zsebek Magyarországon: a szűkülő piacon kiújult a taxisháború, a főváros is folyószámlahitelből működik és a kormány is azt vizslatja, mit tud még összesöpörni a padlásról. Persze hogy mindenki azt lesi, hol tud olcsóbban vásárolni, bár van, akinek – kettőt találhat, kiknek – van még mit a tejbe aprítania. Eközben nyakunkon a kánikula és a globális felmelegedés, amit Paks is megérzett, a kormány csőrét pedig újabb uniós eljárások és ítéletek piszkálhatják. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Sok jel utalt a héten arra, hogy ürülnek a pénztárcák, a bankszámlák és a zsebek. Más okok mellett részben ez áll a most kiújult taxisháború hátterében is: az egyre kevesebb megmaradó, jellemzően külföldi utas inkább a Boltot választja, például azért mert az olcsóságáról ismeri otthonról, a taxisszövetség által felvetett logóprobléma valójában csak látványos mellékszál.
A szűkülést a két és negyedéves mélypontra került építőipar is érzi, ráadásul megy a kavarás az építési törvény körül, amit a szokásától eltérően nem írt alá elsőre a köztársasági elnök, mert úgy látja, hogy a Lázár János neve fémjelezte jogszabály pont Lázár Jánosnak nyújt jelentős beavatkozási lehetőséget.
A kevesebb pénzből kevesebb jut a külföldi árukra is, ami legalább arra jó, hogy – a csökkenő energiaárak mellett – javítson a külkereskedelmi arányon.
Nincs pénz a MÁV-nál sem, ezért aztán csak az örülhet, aki a soron következő negyedik vonatra fér fel, mert azon legalább lesz klíma, a többiek pedig főhetnek saját levükben, hiszen messze vannak már a kajszitermést hazavágó tavaszi fagyok és hőingadozások: az előző hét egyenesen az eddigi legmelegebb hét volt a Földön.
A meleget a frissiben Fidesz-kompatibilisebb igazgatót kapott paksi atomerőmű is megérezte a minap: a túl meleg Duna miatt vissza kellett fogni az áramtermelést, de legalább Paks II. hitele halasztást kapott.
Az, hogy a melegedő éghajlattal járó ilyen teljesítménycsökkenések miként befolyásolják majd a jelentős energiaigényű akkumulátorgyártást, fontos kérdés, de csak az egyik, ami felmerülhet a kormány akkumulátoripari nyomulásával kapcsolatban, például, hogy vajon Magyarország lesz-e az itt hatalmas mennyiségben gyártani szándékozott akkumulátorok hulladéklerakója is?
A hét videója
A húsmentes húsz sajtszeletes szörnyburger:
@nutapiwich Real Cheese Burger ขีสแน่นๆจุกๆ มีชีสทั้งหมด 20 แผ่น มาลองได้ที่ #BurgerKing #RealCheeseBurger #Cheese #Burger #ชีส #เรียลชีส ♬ original sound - Nutapiwich
Az akkumulátorgyárak felvetette problémákat a Fővárosi Ítélőtábla is érzi, szerintük például mérlegelni kell a Debrecennek szánt CATL-gyár építésének a leállítását, de nem csak ez az egy döntés bánthatja a kormány csőrét a héten: az EU bírósága ugyanis kimondta, hogy nem lehet kizárni a külföldi cégeket a kavicsbányák vásárlásából, az Európai Bizottság pedig eljárást indított Magyarország ellen a szabadon engedett külföldi embercsempészek ügyében.
Nem mindenkinek ürült azonban a zsebe, a mezőgazdasági nagyvállalkozókét, mint Csányi Sándor vagy Mészáros Lőrinc, például szépen dagasztják az uniós agrártámogatások, Habony Árpádét és Garancsi Istvánét pedig az online sportfogadás fogja, és az indiaiakéban is volt annyi, hogy ki tudják csengetni a Dunaferr árát.
Emellett jól ment a Hellnek is, amely beruházást indít Azerbajdzsánban, miközben a Tiborcz-érdekeltséggé lett Waberer's a lélegeztetőgép-bizniszes kínai céggel üzletel, az orosz kémbank pedig megtartja magának a Lánchíd-palotát.
Más a helyzet a nagy élelmiszergyártóknál, amelyek ugyan tavaly nem jártak rosszul a kormányzati költekezéssel, de kérdés, hogy a szemét- és termékdíjak idei drasztikus emelésének esetleges áthárítását bírni fogja-e fogyasztók egyre laposabb tárcája.
A fentiek fényében nem csoda, hogy mindenki azt lesi, hol mi olcsóbb. Az inflációügyi – egyben a multik megrendszabályozását is szolgáló – egyik kormányzati csodafegyvert, az Árfigyelő oldalát, amihez bevásárlási kalkulátort is fejlesztenek, tízezrek látogatják naponta, és amiről most már azt is tudjuk hogy egy hazai lánc elvérezne, ha benne lenne.
Kiderült még, hogy várhatóan jóval kevesebb – gyakorlatilag semennyi – orosz gáz fog érkezni Ukrajnán keresztül 2025-től, amikor lejár az orosz-ukrán tranzitszerződés, de ez sem a magyarokat, és feltehetően sem az orosz gázimportjukat ismét felfuttató osztrákokat nem fogja különösebben érinteni.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Sűrű ősszel számol az a politikai agenda, amely Magyar Péter szerint a Karmelitából jutott el hozzá, és bár Kocsis Máté és a kormány is cáfolta, van benne valós dátum. Bár az október 23-i Békemenetről Csizmadia László főszervező nem tud, a HVG-nek nem is zárta ki, hogy lesz. A szeptember 21-i Harcosok Klubja-összejövetel lehet igaz, de a helyszín, a Budapest Aréna nem adhat felvilágosítást.