szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Miniszterelnökség ugyancsak Iványi szervezetének az ügyében Donáth Annába szállt bele.

„Ki fogom tolni az utcára a végtag nélküli hajléktalanokat, mert nem fogok tudni mit csinálni" – mondta a múlt héten Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) nevében. Erre a Belügyminisztérium (BM) így reagált szerdán:

De tud mit csinálni. Fizesse meg az adót, fizesse meg a dolgozók után a járulékot, ne halmozzon fel köztartozást, és lássa el azt a feladatot, amit állami támogatás fejében saját maga vállalt.

A Pintér Sándor által vezetett tárca szerint elmúlt 13 évben 8,6 milliárd forint állami támogatást kapott a szociális feladatokra a MET és az Oltalom Karitatív Egyesület.

Adj egy órát az életedből! - határozatlan ideig demonstrál Iványiék egyháza

Határozatlan idejű demonstrációt tart a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség és az Oltalom Karitatív Egyesület kedden 17 órától, a Szegénység elleni küzdelem világnapjától kezdődően.

Iványi Gábor „nyíltan és büszkén használja túszul a legkiszolgáltatottabbakat személyes harcához” – állítja a minisztériumi közlemény, amely szerint teljesen valótlan tények hangzottak el az üggyel kapcsolatban.

A BM szerint a tények a következők:

  • Nem 20 ezer, hanem összesen 1 ezer férőhelyen nyújt szociális szolgáltatásokat a 2 szervezet.
  • Az általuk ellátott feladatokat állami támogatással teszik, összesen 8,6 milliárd Ft-ot kaptak 2010 óta.
  • Budapesten a hajléktalan ellátás férőhelyeinek mindössze 5%-át tartják fenn.
  • Országosan összesen 240 szervezet vesz részt a hajléktalan ellátásban, ebből a MET-en és az Oltalom Karitatív Egyesületen kívül 28 szervezet kap civil szervezeteknek járó normatív finanszírozást. Utóbbiaknak - a MET-tel és az Oltalom Karitatív Egyesülettel ellentétben – nincs adótartozása, feladatukat stabilan ellátják.
  • Ha a MET úgy dönt, hogy megszünteti a szolgáltatásait, akkor az állam és az önkormányzatok felelősségüknél fogva ellátják a rászorultakat. A szociális ellátások megszervezésének felelősségi köreit a szociális törvény tartalmazza.
  • Minden szociális szolgáltatást végzőnek törvényi kötelezettsége van a szolgáltatás esetleges megszüntetése előtt 3 vagy 6 hónappal a kormányhivatal felé jelzéssel élni. A MET ilyen hivatalos jelzéssel nem élt.

Ahogy arról a hvg.hu beszámolt, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség azt állítja, hogy 20 ezer mélyszegénységben élő gyermek és felnőtt ellátását, étkeztetését és oktatását sodorta veszélybe a magyar állam azzal, hogy „nagyságrendben 700 millió forint normatív támogatást, és 71 millió forint 1 százalékos felajánlást vont el” a MET-től.

Az egyházi státuszától korábban megfosztott közösség szerint a valódi, megoldást kereső tárgyalásra irányuló eddigi erőfeszítéseik kudarcot vallottak. A megküldött fizetési felszólítások alapján 63 intézményükben kapcsolhatják ki a gáz- és áramellátást, ha nem rendezik az elvonások miatt felhalmozott tartozásaikat.

A BM közleménye után a Miniszterelnökség is megszólalt az ügyben, ők Donáth Annának címezték a nyílt levelüket, mivel a Momentum EP-képviselője múlt héten a Facebookon jelentette be, hogy Európai Bizottsághoz fordult Iványiék miatt.

A Gulyás Gergely által vezetett tárca szerint Donáth Anna nincs tisztában azzal, hogy ez egy tagállami hatáskörbe tartozó kérdés, és valószínűleg a kialakult helyzetet sem ismeri. Ezután ugyanazokat a tényeket sorolja fel a Miniszterelnökség levele, mint a BM korábbi közleménye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!