szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A felzárkóztatási és a helyreállítási pénzek nem jöttek, de a mezőgazdasági támogatások és a korábbi ciklus kohéziós pénzei igen, így még átmenetileg sem kerültünk ki a nettó haszonélvezők köréből.

Jogállamisági aggályok miatt rengeteg pénz kifizetését blokkolta ugyan idén az Európai Unió - a felzárkóztatási és a helyreállítási források nagyobb része még a 10,2 milliárd euró feloldása után is be van fagyva - de Magyarország még így sem került át a nettó haszonélvezőből a nettó befizető kategóriába, még időszakosan sem, írja a Portfolio.

Pénteken, amikor Brüsszelben megkérdezték Orbán Balázstól, hogy Orbán Viktor miért blokkolta az uniós költségvetés módosítását - és halasztotta el ezzel az Ukrajnának juttatandó 50 milliárd euróról szóló döntést -, miközben Magyarország több pénzt kap az EU-tól, mint amennyit befizet, a 444 tudósítása szerint a miniszterelnöki tanácsadó azt mondta, ez utóbbi állítás nem igaz, mert Magyarország nettó befizetővé vált az elmúlt években.

A Portfolio cikke alapján viszont Orbán Balázs állítása nem igaz, az EU közös költségvetéséből ugyanis az RRF-befagyasztásokkal is még folyamatosan érkeztek az új Közös Agrárpolitikából folyósítható támogatások, valamint az előző, 2014-2020-as hétéves pénzügyi keretből még hozzáfértünk a kohéziós pénzekhez. Emellett a 2014-2020-as ciklus utófinanszírozásainak egy jelentős része még csak most érkezik be a magyar költségvetésbe. És az előlegkifizetéseket sem akadályozta az RRF-pénzek blokkolása.

A lap szerint a mérleg így úgy fest, hogy az RRF-pénzek és a 2021-2027-es kohéziós források felfüggesztésével papíron az évi 2765,2 milliárdos teljes magyar bevételi oldal közel fele, 1273 milliárd forint eshet ki biztosan az év végéig, miközben 1491 milliárd befolyhat a büdzsébe. A novemberi államháztartási jelentés szerint a költségvetésbe decemberig 1265,4 milliárd forint uniós bevétel meg is érkezett.

A költségvetés márciusban elfogadott módosított változata szerint pedig a kormány azzal számolt, hogy a magyar költségvetés hozzájárulása az uniós költségvetéshez idén 662,16 milliárd forint lesz. Ez viszont menet közben még csökkenhetett is, mert a GDP-nk végül várhatóan zsugorodni fog, a forint pedig erősödött az euróhoz képest (bá rez utóbbi a kifizetésekben is megjelenik, tehát forintban technikailag kevesebb támogatás futhat be.)

Összességében 662,6 milliárd forintnyi befizetés mellett a blokkolásokkal együtt is már beérkezett 1265,4 milliárd forint, vagyis Magyarország még mindig haszonélvezőnek számít az EU-ban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!