szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Czomba Sándor hangsúlyozta: a magyar munkahelyek az elsők.

Nagyságrendileg ma Magyarországon 120 ezer külföldi van jelen vendégmunkásként: ezek döntő többsége, mintegy 40 ezren ukrán állampolgárok, jelentősebb számban vannak még szerbek, illetve vietnámiak mintegy 16 ezren, és fülöp-szigetekiek kicsivel több mint 10 ezren – erről Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár (nyitóképünkön) beszélt a Világgazdaság podcastjában.

Szerinte sem minőségében, sem mennyiségében nem veszélyeztethetik a magyar munkaerőpiacot a vendégmunkások, nem fogják elvenni a magyarok munkahelyeit és a béreket sem törik le, ugyanakkor átmenetileg szükség van rájuk a gazdasági növekedés érdekében.

Szilágyi Katalin közgazdász: Az eladósodásnál is súlyosabb, hogy a növekedéssel nem javult a hatékonyság

Ha egy agyonélénkített gazdaságtól várjuk, hogy utolérje Ausztriát, félő, hogy Lengyelországot sem közelíti meg újra - int óvatosságra Szilágyi Katalin, az OG Research budapesti irodájának vezetője, aki szerint az eddigi extenzív növekedési modell kifulladt.

A Központi Statisztikai Hivatal legutóbb még 95 ezer vendégmunkásról számolt be.

Czomba a január elején hatályba lépett új bevándorlási szabályok kapcsán elmondta, hogy a jövőben kvótát fognak meghatározni a külföldi munkaerő számáról, várhatóan februárban jelenik meg az ezzel kapcsolatos rendelet. A fő szabály az, hogy a kvóta nem lehet nagyobb, mint az előző évben keletkezett üres álláshelyek száma, ez az elmúlt években 50 és 80 ezer között ingadozott.

"Magyarország a magyaroké" - benyújtotta az új, harcias hangvételű vendégmunkástörvényt a kormány

A Pintér Sándor és Semjén Zsolt által beterjesztett törvényjavaslat hangvételében kemény, elvárja, hogy a vendégmunkások tartsák be a társadalmi együttélés normáit, de azt a kormány is tudja, hogy nélkülük nem fog menni, szükség van rájuk.

A potenciálisan bevonható hazai munkaerőről az államtitkár elmondta, területileg mintegy 40 százalékuk Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön van, nagyjából 60 százalékuknak nincs érettségije, 36 százalékuknak csak általános iskolai végzettsége van. A munkanélküliek majdnem negyede pedig vagy soha nem dolgozott vagy legalább nyolc éve van állás nélkül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!