Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az autóiparunk és az akkugyártásunk is rosszul teljesített, ennek ellenére is sikerült a várakozásokat meghaladó GDP-növekedést összehozni. A szolgáltató szektor jó számokat hoz, bár az áremeléseknek nem örülhetünk, és végre egy kicsit többet is vásárolnak az emberek.
Mindenkit meglepett a Központi Statisztikai Hivatal, amikor április legvégén közzétette, mennyire nagyot nőtt a magyar gazdaság az idei első negyedévben. A statisztikusok mostanra készültek el a második becsléssel, és ebben megerősítették a korábbi számításukat: idén január–márciusban 1,7 százalékkal volt nagyobb a GDP, mint tavaly olyankor, az előző negyedévhez képest pedig 0,8 százalékos lett a növekedés.
Korábban csak annyit közölt a KSH a részletekről, hogy az ipar húzta lejjebb a számokat, a szolgáltató szektor azonban nagyot nőtt, azon belül is az ingatlanügyletek, illetve az IT-szektor, miután a telefon- és internetdíjakba beépítették a tavalyi inflációt. Most, hogy kiadták a részletes adatokat, már ennél is többet tudunk:
A legnagyobb növekedést – nemcsak a szolgáltatások között, hanem a teljes magyar gazdaságban – valóban az „információ, kommunikáció” elnevezésű területen mérték, itt 9,8 százalékkal volt nagyobb a hozzáadott érték, mint egy évvel korábban. Sajnos ez nagyon nagy részben annak köszönhető, hogy óriási volt a drágulás, hiszen a díjakat a legtöbb szolgáltató az idei első negyedévben megemelte a tavalyi éves inflációt lekövető mértékben.
De volt a szolgáltatások között máshol is növekedés, például a művészeti és szabadidős szolgáltatásoknál 7,3, az oktatásban 6,6, a turizmusban és vendéglátásban 5,2, az ingatlanügyleteknél 5 százalékos bővülést mért a KSH.
Azonban egy kimondottan fájdalmas visszaesés így is akadt: a kereskedelem hozzáadott értéke 3 százalékkal csökkent.
Az ipar is gyenge három hónapon van túl. Leginkább a villamos berendezések gyártása – ideértve az akkugyártást is – és a járműgyártás esett vissza, vagyis pont az a két ágazat, amelyre a kormány feltette a magyar gazdaság jövőjét. Így aztán a feldolgozóiparban együttvéve 4,8 százalékos lett a visszaesés. Ehhez képest az a meglepetés, hogy még ennek ellenére is növekedő pályán volt a gazdaságunk. Az ágazat rossz számain az élelmiszeripar javított egy kicsit, az építőipar hozzáadott értéke pedig 3 százalékkal nőtt.
2024 izgalmas kérdése lesz, hogy a mezőgazdaság teljesítménye hogyan alakul. Tavaly azért nem lett még sokkal durvább recesszió, mert a csúnyán aszályos 2022-höz képest jobb volt az időjárás és így az agrárium teljesítménye, 66-88 százalékos növekedésekről jöttek számok akkor. Idén ilyen kiugrás már nincs, az év elején szinte pontosan a tavalyi szintre sikerült beállni, 0,4 százalékos volt a mezőgazdaságban mért növekedés 2023 január–márciusához képest. Persze ez a három hónap nem az agrárium csúcsidőszaka, sokkal fontosabb lesz az, hogy az április–júniusi és a július–szeptemberi adatok milyenek lesznek majd – szóval aki ebből nagy következtetéseket akarna levonni, inkább azt figyelje, esik-e az eső.
Jó hír a számok közül, hogy a háztartások tényleges fogyasztása 3,4 százalékkal nőtt, ebből a Magyarország területén megvalósult fogyasztási kiadások 2,8 százalékkal emelkedtek. Az egész év gazdasági folyamatait – és egyáltalán: az ország helyzetét – alapjaiban határozza meg az, hogy mikor kezdik az emberek elhinni, hogy vége van a recessziónak és az igazán kemény drágulásnak, és mikor merik így már bátrabban költeni a pénzüket, ezzel újra pörgetni a gazdaságot. A mostani szám azt mutatja, hogy ennek már megvannak az első jelei.
Azt azért érdemes mindehhez hozzátenni: a szép növekedés ellenére sem sikerült még visszakapaszkodni oda, ahonnan 2022 közepén esni kezdett a GDP-nk. De már az is valami, hogy legalább újra növekedés van, még akkor is, ha a tavalyi gyenge évhez képest nem nehéz pluszba kerülni.
A kormány mindenesetre óvatosan optimista: az eredetileg ígért 4, aztán inkább 3-4 százalékos növekedési előrejelzésük után most már ott tartanak, hogy 2,5 százalékos növekedést valószínűsítenek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.