szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy évet élt a kormány infláció elleni csodafegyvere.

2024. július 1-jétől megszűnik a kötelező akciózás – közölte kedd reggel a Nemzetgazdasági Minisztérium. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány leszorította az inflációt.

A kormány szerint az intézkedés elérte a célját, azonban a kiskereskedelmi árverseny fenntartása, élénkítése érdekében továbbra is működtetik az online árfigyelő rendszert.

Ezzel egy évig élt a kormány infláció ellen szánt csodafegyvere: pontosan tavaly július elsején vezették be, és tavaly novemberben hosszabbították meg (idén június végéig). Az intézkedés összesen húsz termékkörre vonatkozott, amelyeken belül egy termék árát kellett egy hétig tíz százalékkal olcsóbban adni az azt megelőző egy hónapban alkalmazott legalacsonyabb árnál. 

Bevezetésekor azt írtuk, ha valami le is töri az inflációt, az nem a kötelező akciózás lesz:

Jön a kötelező akciózás a boltokban, jó lesz ez nekem?

Június elsejétől indul az államilag előírt akciózás a kiskereskedelemben, a kormány az infláció elleni fegyverként emlegeti a rendeletben meghatározott leárazást. Csodát, vagy akár az infláció csökkentését persze hiába várnánk tőle, de akkor mi értelme? Elmagyarázzuk.

Bár nem ez a lépés okozta az infláció csökkenését, sőt, valójában maga is hozzájárult, amit a kormányszóvivő is elismert korábban, a kormányt ez nem ingatta meg. Mint az NGM-közleményben írták: „A kötelező akciózás rendszere hatékony és eredményes volt, az online árfigyelővel együttesen érdemben járult hozzá, hogy a kormány először letörje és egy számjegyűre csökkentse az inflációt, majd azt alacsony, 4% körüli szintre szorítsa vissza. A kötelező akciózás és az online árfigyelő mindemellett kíméletlen versenyt generált a kiskereskedelemben. Ennek eredményeképpen az élelmiszer-infláció éves alapon az elmúlt hónapokban 1%-ra esett vissza, sőt májusban az előző hónaphoz mérten csökkent az élelmiszerek ára.”

Az infláció feltápászkodott, és kis híján kiugrott a jegybank toleranciasávjából

Ahogy az várható volt, májusban tovább gyorsult az infláció, némi meglepetésre nem 4 százalék fölé, hanem épp csak 4 százalékra. Az alacsony fogyasztásnak köszönhetően „olcsóbb lett” a háztartási energia, az üzemanyagok pedig jelentősen drágultak, de drágulhattak volna nagyobbat, ha a kormány nem zsarolja meg a kereskedőket.


Cikkünk bővül!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!