szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kontinens élbolyába tartoznak a magyar céges áram- és gázárak. Az orosz gázról időközben levált államok mintegy kilenctizede mára olcsóbban tudja ellátni a vállalatait, mint Magyarország.

Minden fogyasztási sávban az európai élbolyba tartoznak a magyar céges áram- és gázárak, írja a Népszava hétfői lapszáma az Eurostat 2024 első félévi, összesítő adatai alapján.

A lap szerint az adatot szolgáltató mintegy 40 állam közül az áramfogyasztási sávok többségében a magyar céges ár a 3-5. legmagasabb, földgáznál 29 állam közölt adatokat, itt a mi áraink átlagosan az 5. legmagasabbak. Ráadásul, Magyarországon minél többet fogyaszt egy társaság, annál többet fizet az energiáért, ami szembe megy a vonatkozó közgazdasági alapszabállyal.

A legalacsonyabb fogyasztású cégek a legolcsóbban Grúziában, Montenegróban és Törökországban kapják az áramot, évi 20-70 ezer megawattórás fogyasztási sávban Koszovó, Norvégia és Finnország a legolcsóbb, a 70-150 ezres sávban teljes a skandináv fölény. Gáznál a legolcsóbbak általában a törökök, a grúzok és a bolgárok, a legnagyobb fogyasztású cégeket viszont legolcsóbban Belgium és Spanyolország szolgálja ki.

Azt is kibírná Magyarország, ha most azonnal leállna az orosz gázszállítás Ukrajnán keresztül

Az orosz gázt már most is Szerbián át kapjuk, Románia felől volna szükség még többre, és az sem lenne baj, ha a horvátok a saját küldő kapacitásukat tudnák növelni.

A magyarországi céges energiaárak korábban is a magasabbak közé tartoztak. 2007-2009 között az európai országok 80-85 százaléka olcsóbb volt nálunk. 2015-ben voltunk az egyik legjobb pozícióban, amikor a kontinens államainak csak 30-40 százaléka kínálta olcsóbban a céges energiát, mint Magyarország, 2014-2018 között pedig a legkisebb fogyasztókat nézve csak az államok 20-30 százaléka dolgozott alacsonyabb árakkal, mint mi. Ezután indult fokozatosan romlásnak a helyzet, 2021 végén, 2022 elején pedig jött az összeomlás, amikor már az európai államok 85-90 százaléka adta társaságainak olcsóbban az áramot és a gázt, írja a Népszava.

Ismert, hogy Magyarország legnagyobbrészt Oroszországtól vásárolja a gázt. Bár a 2022-es energiaár-robbanás mindenütt fájt a cégeknek, úgy tűnik, a legfájdalmasabban a magyarországi társaságokat érintette, ami azért furcsa, mert az Orbán-kormány még az elszigetelődést is bevállalta az állításuk szerint versenyképes orosz gázvásárlásért. Eközben az orosz gázról időközben leváló államok kb. kilenctizedében olcsóbb a céges gáz, mint nálunk. Áram esetében más a helyzet, a villamos energiát jelentős részben belföldi erőművek állítják elő, ám a nemzetközi összevetésben, a jelek szerint kiugróan versenyképtelen áron, írja a Népszava.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!