szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elnök bejelentette, hogy hétfőn tárgyalni fog a kanadai és a mexikói vezetőkkel, de szerinte nem tudnak neki olyat mondani, amitől meggondolná magát.

Rövid távon az amerikaiaknak is fájni fog a vámháború – közölte Donald Trump egy washingtoni sajtótájékoztatóján a Reuters tudósítása szerint.

Ez már csak azért is valószínű, mert a globális piacról is több olyan jelzés érkezett, hogy a megemelt vámok alááshatják a gazdasági növekedést és újra növekedésnek indulhat tőlük az infláció.

Az elnök arról is beszélt, hogy hétfőn fog tárgyalni a mexikói és a kanadai vezetőkkel, akik Washington lépésére válaszként szintén vámokat jelentettek be az amerikai termékekre. Ugyanakkor Trump azt is jelezte, nem tartja valószínűnek, hogy a tárgyalások hatására meggondolná magát.

„Nem számítok semmilyen drámai változásra. Rengeteg pénzzel tartoznak nekünk, és biztos vagyok benne, hogy fizetni fognak” – mondta az elnök.

Trump azt is közölte, hogy az Európai Unió is megkapja majd a vámokat, de azt még nem árulta el, hogy ez mikor fog megtörténni.

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, Donald Trump a hétvégén kereskedelmi háborút indított el azzal, hogy a kanadai és a mexikói árukra 25 százalék, míg a Kínából érkezőkre 10 százalék vámot vetett ki. Ez a közgazdászok szerint nem csak a globális gazdasági növekedést fogja lassítani, hanem az amerikai állampolgárok is megérzik majd, hiszen az importra kivetett vámokat a lakosság áremelkedések formájában lesz kénytelen megfizetni.

Trumpnak ez nem jelent komoly problémát, mint mondta, szerinte ezt az emberek is meg fogják érteni, hiszen a nagy kép az, hogy az USA-t a világ valamennyi országa megkárosítja.

A vámrendeletek következtében az olaj és a gáz ára már növekedésnek is indult, hiszen az USA eddig leginkább Kanadából importált magának nyersolajat.

Az észak-amerikai cégek arra készülnek, hogy a vámháború felforgathatja az egész gazdaságot az autóipartól kezdve a használati cikkeken át az energetikáig.

Trump vámjai az összes amerikai import csaknem felét érintik, és az Egyesült Államoknak több mint kétszeresére kellene növelnie a saját termelését, hogy fedezze a hiányt – ami rövid távon megvalósíthatatlan feladat – írták az ING elemzői.

Persze a vámok ártani fognak a célpontjaiknak is, a hatásukra recesszióba süllyedhet a mexikói és a kanadai gazdaság is annak minden következményével: elszabaduló infláció, stagnáló gazdasági növekedés, munkanélküliség.

A Trump által bejelentett vámok kedden lépnek életbe, de nem kizárt, hogy valamiféle megállapodást előtte mégis tető alá lehet majd hozni, leginkább Kanadával és Kínával. Ugyanakkor a helyzet tele van bizonytalansággal is, mivel Washington egyelőre nem fogalmazta meg egyértelműen, hogy mit vár a vámrendeletek visszavonásáért cserébe.

Trump elsősorban az Amerikába érkező kábítószerek (opiátok és fentanil) behozatalának, valamint az illegális bevándorlás megakadályozásával indokolja a rendeleteket.

Már harmadik éve több amerikait öl meg a fentanil, mint amennyi meghalt az USA legutóbbi nagy háborúiban

Az USA történetének legsúlyosabb kábítószerkrízisét hozta el a szintetikus ópiumszármazékok közé tartozó fentanil, amely egészen kis adagban is halálos, és egyre gyakrabban keverik más drogokkal, s teszik hamisított gyógyszerpirulákba. Utóbbiak révén a végzetes dózis nem opiátfüggőket is megölhet.

Peking erre válaszul kijelentette, hogy a fentanil Amerika problémája, és azt is közölte, hogy a kínai hatóságok határozottan fellépnek a kábítószer-kereskedelemmel szemben. Mexikóban Claudia Sheinbaum elnök pedig arról beszélt, hogy az amerikaiak nem fogják tudni vámokkal megoldani a fentanilproblémát.

Sheinbaum elmondta, hogy hétfőn további részleteket közöl a hétvégén elrendelt megtorló vámokról.

Kanada vasárnap bejelentette, hogy nemzetközi fórumokon fogja jogi eszközökkel megtámadni az amerikai vámrendeletet, Justin Trudeau miniszterelnök vasárnap arra biztatta a kanadaiakat, hogy bojkottálják régi szövetségesüket, miután megtorló vámokat vetett ki olyan amerikai cikkekre, mint a mogyoróvaj, a sör, a bor, a whiskey a fűrészáru és a háztartási gépek. Kanadai tisztviselők közölték, hogy intézkedéseket készítenek elő a kereskedelmi háború által esetlegesen sújtott vállalkozások megsegítésére.

Kanadában különösen nagy sértésnek tartják, hogy Trump felszólította az országot, hogy csatlakozzon az Egyesült Államokhoz. Erre Trudeau már korábban azt mondta, hogy annyi esélye van, mint hólabdának a pokolban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!