Gyenis Ágnes
Gyenis Ágnes
Tetszett a cikk?

Jogerősen fiktívvé nyilvánította Tarsoly Csaba és családtagjai lakcímkártyáját a bíróság, mert az azon megjelölt budai villa már nem az övék. Egy elsőfokú bírósági döntés szerint a családnak ki is kellene költöznie belőle.

Pert nyert a fővárosi kormányhivatal Tarsoly Csaba, az egykori Quaestor-vezér és családtagjaival szemben a Fővárosi Törvényszéken – a bíróság ugyanis jogerősen kimondta, hogy a budai, Üdülő utcai villát megjelölő lakcímkártyájuk érvénytelen, jogi nyelven szólva fiktív. A közigazgatási eljárást eredetileg a villa új tulajdonosa, a nyergesújfalui Akadémia Invest Kft. kezdeményezte a kormányhivatalnál, miután nem tudta birtokba venni az ingatlant, amit egy felszámolási eljárásban vásárolt meg tavaly lakottan – tájékoztatta a HVG-t Gimesi Sándor, a vevő ügyvezetője.

Tarsolyék azonban megtámadták a bíróságon a kormányhivatal számukra kedvezőtlen határozatát. Tarsoly Csaba ugyanakkor most már nem itt, hanem egy vidéki ingatlanban tartózkodik, mert – épp a villa körüli jogbizonytalanság miatt – azt adta meg lakóhelyéül, miután tavaly ősszel a Fővárosi Törvényszék első fokon 13 éves börtönbüntetésre ítélte.

Önmagában abból, hogy a lakcímkártyájuk fiktív, még nem következik az, hogy Tarsoly családtagjainak költözniük kell. Emiatt is pereskednek, és ahogyan azt a hvg.hu megírta, a II-III. kerületi bíróság nemrég első fokon kimondta, hogy ki kell üríteniük a villát, de ezt a döntést is megtámadták. Ez utóbbi perben Tarsoly felesége az első rendű alperes, mert a villát korábban tulajdonló cég, a Twins Kft. ügyvezetője vele kötött szerződést 2016 nyarán – azaz több mint egy évvel a Quaestor-birodalom összeomlása után – az ingatlan korlátlan idejű szívességi használatáról. Ez azt jelentette, hogy semmit sem kellett érte fizetniük, csupán a rezsit és a karbantartási költségeket kellett állniuk.

Bíróság tette ki Tarsoly Csaba családját egykori luxusvillájukból

Egészen mostanáig ingyen használhatott egy exkluzív budai ingatlant Tarsoly Csaba egykori Quaestor-vezér családja. Egy friss bíróság döntés szerint azonban ki kell költözniük belőle.

Az elsőfokú bírósági ítélet szerint a Tarsoly-família 2022 augusztusa óta jogcím nélkül használja ingyenesen a mintegy kétezer négyzetméteres, korábban milliárdos értékűre becsült ingatlant, miután a tulajdonos cég felszámolója már akkor felmondta a hitelezők szempontjából előnytelen lakáshasználati szerződést.

Tarsolyék következetesen azt állítják, hogy a szerződés érvényes és ők jogosan laknak ingyenesen a villában. Utóbbit nem sokkal több mint félmilliárd forintért szerezte meg tavaly az Akadémia Invest, miután a felszámolásban évekig nem sikerült eladni. Az Akadémia Invest cégcsoportja e felszámolás legnagyobb hitelezője is volt egyben, mert ők vásárolták meg korábban diszkontáron a hitelezők névértéken milliárdos nagyságrendű követeléseit. „Akkoriban ez jó üzletnek tűnt, ma viszont már egyáltalán nem az, miután ennyire elhúzódik a birtokba vétel. A villába be sem tudunk lépni, csak az utcáról látjuk, hogy romlik az állaga. Viszont, ha valakit emiatt baleset ér odabent, mi felelünk érte, mert mi vagyunk a tulajdonosok” – szemlélteti a képtelen helyzetet Gimesi.

13 évre ítélték első fokon a Quaestor volt vezetőjét

Tarsoly Csabát bűnszervezetben elkövetett csalásban, sikkasztásban, közokirat-hamisításban is bűnösnek találták. A vádlottak között összesen közel 60 év börtönt és 247 millió forintnyi bűnügyi költséget dobtak szét. Kettejüket felmentették.

Az Akadémia Invest a minap felszólította Tarsolyékat, hogy tavaly áprilistól – amikor is ők tulajdonosok lettek – mostanáig havi bruttó kétmillió forintot fizessenek meg lakáshasználati díj gyanánt. Az eddigiekből kiindulva ebből is egy újabb per lehet, amennyiben a még folyó kilakoltatási perben a bíróság jogerősen is kimondja, hogy a Tarsoly-család jogcím nélküli lakáshasználó, de ők ezután sem lesznek hajlandók visszamenőleg fizetni a lakhatásukért. A jogerős bírósági döntés birtokában – ha lesz ilyen – a tulajdonos végrehajtási eljárásban, akár karhatalommal lakoltathatja ki őket.

Az alapkérdés persze az, hogy egyáltalán hogyan köthetett a villa korábbi tulajdonosa, a Twins Kft. ügyvezetője korlátlan időre szóló, ingyenes lakhatást biztosító szerződést az akkoriban még luxusállapotú villára, miközben már folyt a büntetőeljárás hűtlen kezelés, csalás és egyéb bűncselekmények miatt Tarsoly és a felesége ellen? (A feleséget első fokon felmentették.) A kft. 2004-től a Quaestor-csoportból ugyan egy, a későbbiekben felszívódott svájci vállalathoz került, de közvetve Tarsoly és emberei irányítása alatt maradhatott, ami abból is látszik, hogy alapvetően a csoport finanszírozta. Érthetetlen okból a bukás után évekkel kezdték csak meg a felszámolását.

Az utolsó, 2018-ra közzétett beszámolója az eszközeit (jórészt a villát) nem egészen 600 millió forintra értékelte, miközben az adóssága ennek több mint a duplájára rúgott. A felszámolás elodázása már csak azért is különös, mert a cég a papírforma szerinti svájci fennhatóság alá helyezése után olyannyira eladósodott, hogy már 2006-tól többszázmilliós mínuszba fordult a saját tőkéje. És ez csak növekedett a későbbiekben, így majdnem másfél évtizeden át működhetett abszolút törvénytelenül.

Nyitókép: az érintett ingatlan. Fotó: Reviczky Zsolt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!