szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Mindenhol esnek az indexek az egy Kína kivételével.

Trump vámháborúja
2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.
Friss cikkek a témában

Általános esésben vannak a tőzsdék szerdán a világ keleti felétől Európáig. Kína kivételével mindenki negatívban van:

  • a Nikkei 225 közel 4 százalékos eséssel indult, 33 000 pontról 31 500 alá, majd nagyjából ezen a szinten ingadozik a mutató
  • az ázsiai Dow index 2,3,
  • a szingapúri 2,4,
  • az indiai Sensex 0,4 százalékos mínuszban volt.

Egyedül Kína van pluszban,

  • a sanghaji és sencseni tőzsdéket összesítő CSI 300 0,99,
  • a sanghaji önmagában 1,31 százalékos,
  • a hongkongi Hang Seng 0,84 százalékos pluszban volt cikkünk írásakor. 

Európa teljesen negatívban indult, nyitás után 2 és 3 százalék közötti volt az esés Frankfurttól (borítóképünkön) Londonig, cikkünk írásakor, a délelőtti órákban általánosan 2 százalék körüli volt az esés. A legnagyobb mértékben az európai nagyobb cégeket összefogót Stoxx 600 mutatott csökkenést, amely cikkünk írásakor 2,5 százalékos mínuszban volt.

Nincs jó hangulat Budapesten sem, ahol két százalék feletti a csökkenést mutat a BÉT.

Szerdán élesedett a Donald Trump amerikai elnök által múlt héten bejelentett viszonossági vámcsomag. A kínai növekedés annak ismeretében különös, hogy az ázsiai ország ellenlépése nyomán a velük szembeni büntetővámot az eredeti 34 százalékos közel háromszorosára, 104 százalékra emelték Trumpék.

A mostani esés kedvezőtlen, de mégsem olyan mértékű, mint ami hétfőn volt tapasztalható, bár azt a budapesti tőzsde végül egész jól megúszta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!