szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A fenntarthatóan finanszírozható külkereskedelmi hiány, amely ellen Trump küzd, valójában idilli állapot, azt jelenti, hogy az amerikaiak többet képesek fogyasztani és beruházni, mint amennyit termelnek. Ezt az teszi lehetővé, hogy Amerika olcsón tud forrásokat bevonni, míg magas hozamokkal fektet be külföldön.

Trump vámháborúja
2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.
Friss cikkek a témában

„Nincs logika az amerikai külkereskedelmi hiány leépítési szándéka mögött” – mondta a Portfoliónak Darvas Zsolt, a brüsszeli Bruegel Intézet és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatója. Donald Trump elnök ugyanis részben arra hivatkozva hirdetett vámháborút az egész világgal szemben, hogy az USA (termék)külkereskedelmi egyenlege negatív, a világ „élősködik” az USA-n, ennek véget kell vetni.

Egy külkerhiány azt jelenti, hogy az adott országban nagyobb a fogyasztás és a beruházás, mint a hazai termelés.

„Ez egy idilli állapot, ha a helyzet fenntartható, és az USA-ban fenntartható, ami kapcsolódik a dollárnak a nemzetközi pénzügyi rendszerben betöltött domináns szerepéhez is”

– véli a szakember.

A múltban

az Egyesült Államok főként alacsony kamatozású külföldi forrásokat vont be, míg az amerikai befektetők többnyire magas hozamú tőkebefektetéseket eszközöltek külföldön, így a külföldi forrásokon és eszközökön pozitív eredménnyel zártak

– egyes kutatók ezért az USA-t a világ kockázatitőke-befektetőjének nevezik. Ez nagyban segítette a külkereskedelmi hiány fenntartását.

Darvas Zsolt, a brüsszeli Bruegel Institute vezető kutatója
Mónus Márton

A szakember szerint az EU-nak nem feltétlenül lenne érdemes ellenvámokkal reagálnia. Ha a jelenleg felfüggesztett vámok életbe is lépnének, ez a legnagyobb kárt az Egyesült Államoknak fogja okozni, így az amerikai gazdaság gyengülése, valamint Trump elnök népszerűségének csökkenése az, amely elérheti ezen vámintézkedések visszavonását. „Nem gondolom, hogy a válaszlépések elmaradása gyengeséget tükrözne – sokkal inkább megfontolt, racionális gondolkodást” – véli Darvas Zsolt.

„Az USA csak nyugodtan ártson magának, előbb-utóbb belátják majd, hogy ezek hátrányos intézkedések voltak.

Nekünk nem szükséges további károkat okozni magunknak azzal, hogy megdrágítjuk magunk számára az amerikai termékeket.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!