szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egyre kisebb áremeléssel számolnak a cégek és a fogyasztók is, de így is rosszabbnak érzik a gazdaság helyzetét a GKI felmérése szerint.

Az év eleje óta lassacskán javulgatott a hangulat, aztán egyetlen hónap alatt visszaesett oda, ahonnan januárban indult – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss felméréséből. A GKI konjunktúraindex értéke –17,8 lett májusban (ez +100 és –100 között méri a fogyasztói és céges hangulatot, minél magasabb az érték, annál jobb), aminél rosszabbat utoljára az idei első hónapban mértek.

A lakossági várakozásokat és hangulatot mérő fogyasztói bizalmi index szinte mindig rosszabb a céges helyzetet mérő üzleti bizalmi indexnél, így van ez most is. A fogyasztói index –28,1-ről –29,3-ra esett vissza – ennél mélyebben utoljára márciusban volt –, az üzleti mutató pedig –11,4-ről süllyedt le a január óta mért legmélyebb pontjára, –13,8-ra. A céges és a lakossági bizalmi indexben is hasonló a trend: az év eleji mélypont óta volt némi javulás áprilisban, de ez mostanra eltűnt.

Az emberek egy kicsit alacsonyabb inflációt várnak most, mint egy hónapja, és a munkanélküliségtől sem tartanak annyira. Az elmúlt 12 havi pénzügyi helyzetét a legtöbb megkérdezett enyhén javulónak érzi, a következő egy évre szóló kilátások viszont közepesen romlók.

A cégeknél ez az egymást követő ötödik hónap, amikor az áremelési terveket számszerűsítő mutató csökkent – minden szektorban enyhültek az áremelési szándékok. A következő három hónapban a vállalatok 20 százaléka tervezi emelni az árait, 8 százaléknál várható csökkentés.

A foglalkoztatási mutató enyhén csökkent, főleg az építőipar és az üzleti szolgáltató szektor miatt. A következő három hónapban a vállalkozások 12 százaléka tervez létszámcsökkentést, míg 9 százalék bővítené a dolgozói számát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!