szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A zöldtetőknek két féle típusa létezik: vannak az úgynevezett extenzív...

A zöldtetőknek két féle típusa létezik: vannak az úgynevezett extenzív zöldtetők, ahol a talaj vastagsága 5-10 centiméteres, ebből adódóan ide csak olyan növényeket ültethetünk, amelyek kevesebb földdel is beérik, ráadásul bírják a szárasságot, hiszen többnyire nincs lehetőség naponta locsolni. Ezekre a helyekre a pozsgások és a szukulensek ideálisak, ilyen például a varjúháj és a kövirózsa, ez utóbbi több színben is ültethető. Ezeken kívül a tipikus sziklakerti növények közül is választhatunk. Hogy változatos és még színesebb legyen a zöldtető, ültethetünk néhány illatos fűszernövényt is, például kakukkfüvet, ami jól bírja a szárasságot.



Ezen kívül ültethetünk néhány tő levendulát, ami július közepétől egészen nyár végégig gyönyörű mély lila illatos virággal teszi széppé a tetőnket. Az egynyári növények közül a porcsinrózsa is bírja ezt a nem mindennapi környezetet. Aki szereti a kaktuszokat az egy mutatós sivatagi kertet is készíthet: ültesse ki a kaktuszokat, szórja körbe némi homokkal, majd helyezzen el köré pár közepes méretű, színes kavicsot.

Az úgynevezett intenzív zöldtetőknél már több fajta növény közül választhatunk, hiszen itt a talajréteg vastagsága elérheti a 2 métert. Ilyen nagyobb tetőkertet ma már Budapesten is mind többet láthatunk. Akár kisebb parkot is kialakíthatunk sétáló utakkal, gyeppel, pár cserjével és olyan fafajtákkal, amelyek nem nőnek 2 méternél nagyobbra és amelyek lombkoronája nyírható.


Itt a termőföld vastagsága miatt kisebb egynyári és évelő virágágyásokat is létrehozhatunk, például elhelyezhetünk néhány nagyobb dézsát, amelybe cserjéket és törpe fákat ültethetünk. Vagy ha van rá lehetőség helyezzünk el néhány pergolát, rácsot és futassuk be kúszónövényekkel, például a lilaakáccal, lonccal vagy clematis-szal. Attól függően, hogy milyen gondozást tudunk biztosítani növényeinknek (locsolás, tápanyag utánpótlás), válasszunk fajtákat. Ahol rendszeres napi locsolást végzünk, oda ültethetünk virágzó évelőket vagy egynyári virágokat, ahol erre nincs lehetőség, ott válasszunk örökzöld cserjéket, bokrokat vagy fákat.
A cserjék közül ültessünk néhány bukszust, amelyek nyírhatók és formázhatók, madárbirset, amely színes lombjával lesz a zöldtető éke, vagy jázmint, amely fehér illatos virágával díszít. Árnyékos helyre ültessünk árnyliliomot, napos helyre néhány törpe tuját és fűszernövényeket. Az intenzív zöldtetőkön már érdemes öntözőrendszert is kialakítani. 


Egy extenzív zöldtető kiépítési költsége lényegesen kisebb, lejtési szöge pedig akár 30 százalékos is lehet, míg az intenzív zöldtetőt csak csekély lejtésszögű tetőre lehet építeni. 

Fontos hogy a növényeket rendszeresen figyeljük, a kúszó növényeket pedig rendszeres metszéssel kell karban tartani, mert különben eltömítik a csatornákat és az ereszeket. Ne feledkezzünk meg évente a tápanyag utánpótlásról sem, hiszen a talajból hamar elfogy a tápanyag, ezért ezt fontos pótolni, akár folyékony tápoldattal. De évente egyszer érdemes humusszal is megszórni a növények tövét.

Kovács Erika
viragcenter.hu
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!