szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Ajánlás A legtöbb építtető – akinek lehetősége van rá – ajánlás útján kerül kapcsolatba a kivitelezőjével.

Ajánlás

A legtöbb építtető – akinek lehetősége van rá – ajánlás útján kerül kapcsolatba a kivitelezőjével. Az ajánlás remek dolog, annál nagyobb reklámértékkel nem bír semmi, mint amikor egy korábbi elégedett ügyfél ajánlja a szakembert. Vigyázni kell azonban ezzel is, mert egyáltalán nem mindegy, hogy ki az ajánló! Sok esetben ugyanis nem egy korábbi építtetőtől jön az ajánlás, hanem a kivitelező egy közeli ismerősétől, esetleg rokonától, aki pusztán jószándékból munkát szeretne szerezni barátjának. Bár ebben az esetben az ajánló nem győződött meg pártfogoltja teljesítményéről, fel sem merül benne, hogy ezzel – még ha segít is a kivitelezőnek – nagyon sokat árthat a megrendelőnek.

Az ajánlás reklámértékét az építőipari szakemberek is felismerték már, így sajnos sokszor előfordul, hogy az interneten névtelenül saját magukat ajánlják. Az utóbbi időben kezd elterjedni az a módszer, hogy egy-egy internetes fórumon – akár több név alatt is – saját teljesítményükről elismerően nyilatkozó kivitelezők leendő ügyfeleik átverésével szerzenek munkát. Éppen ezért az internetes ajánlást illik fenntartással fogadni. Van azonban más módja is annak, hogy kiderüljön, mennyire jó az adott kivitelező. Ez nem más, mint aaz eddig munkái.

Referencia

Elég egyértelműnek tűnik, hogy az első találkozás során elkéri a megrendelő a kivitelező referenciáit, ám a legtöbb esetben mégis elmarad. Sokan zavarba jönnek, ha egy ismeretlennel kell tárgyalniuk, így kellő bátorság hiányában gyakran „elfelejtik” a referencialista közös átnézését és kiértékelését. A tapasztalt kivitelezőt többek között onnan lehet felismerni, hogy a találkára referencialistával érkezik, de legalábbis nem lepődik meg, ha valaki rákérdez korábbi munkáira.

A referencia önmagában még mindig nem elegendő. Attól ugyanis, hogy valaki fel tudja sorolni, miket csinált korábban, még egyáltalán nem biztos, hogy azok jól is sikerültek. Sok kivitelező elejt néhány olyan morzsát a beszélgetés során - mint például kórházak, iskolák felújítási munkálatai -, amit a megrendelő olyan szépen szedeget fel, hogy öröm nézni. Az ugyanis, hogy valaki egy nagyobb intézmény munkáiban részt vett, nagyon jól hangzik, de ember legyen a talpán, aki le is tudja nyomozni, hogy valóban dolgozott-e a kivitelező azon az épületen. Arról az apróságról nem is szólva, hogy még ha tényleg részt is vett a munkálatokban, nem tudjuk, milyen lett a munkája végeredménye, hiszen egy ilyen építkezésen általában több cég szokott dolgozni. Éppen ezért nem érdemes hanyatt esni attól, ha valaki közintézményeken dolgozott. A megrendelő számára sokkal értékesebb, ha arról tesz a szakember bizonyságot, hogy mennyire jártas a lakóházak építésében. Egy-egy referenciának bátran nézzünk utána, mielőtt döntetnénk. Kérdezzük meg a ház tulajától, mennyire volt megelégedve a mester munkájával ,időben és árban tudta-e tartani az előre megbeszélteket, van-e esetleg valami gond azóta, és ha voltak garanciális munkák, maradéktalanul elvégezte-e őket a kivitelező. Jó, ha elfogadjuk azt a tényt, hogy nem létezik olyan kivitelező, aki mindenkinek egyformán megfelel, tehát biztosan fogunk negatív véleményt is hallani. Azonban a válaszokból fel tudunk állítani egy rangsort, ami már elegendő lesz a döntéshez.

Néhány alapkérdés

1. Komplett kivitelezést vállal, vagy csak részmunkát? Mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya. Ha a szakemberünk úgynevezett generálkivitelező, vagyis a komplett ház felépítését vállalja az alaptól a burkoláson át az épületgépészeti szerelésig, annak megvan az az előnye, hogy nem nekünk kell összeegyeztetnünk, hogy mikor melyik munkafázis jön, mikorra milyen szakembert kell hívni, stb. Elegendő egyetlen emberrel tartani a kapcsolatot, így ha gond merülne fel az építkezés során, nem tudnak egymásra mutogatni a szakemberek. A komplett kivitelezés egyik nagy hátránya, hogy a magyar hagyományoknak megfelelően előfordulhat, hogy a generálkivitelező összes ismerőse, rokona, sajnos néha még ivócimborája is helyet kap valamelyik csapatban.

2. Állandó alkalmazottakkal dolgozik? Talán mondani sem kell az állandó csapat előnyét. Egy jól összeszokott brigád gyorsabban, hatékonyabban tud dolgozni, mint a szezon elején összeszedett külföldi vendégmunkásokból verbuvált „banda”. Persze itt a hangsúly nem a külföldin van, hiszen köztük is vannak remek szakemberek!

3. A kivitelező is együtt dolgozik azt alkalmazottakkal, vagy egyszerre több építkezést szokott felügyelni? Ezt sem kell különösebben ecsetelni, az alkalmazottaival együtt dolgozó kőműves, burkoló, ács, stb. sokkal gyorsabb és szebb munkát tud produkálni, mint aki építkezésről építkezésre járva ellenőrizgeti munkásait.

4. Megvan-e a kivitelező megfelelő szerszám- és gépparkja a munka elvégzéséhez? Betonkeverő, zsalurendszer, állványrendszer, szintezők, gyalu, stb. Ha nincs, akkor sajnos a mi zsebünkre fog menni a gépek bérlése!

Ha körültekintően járunk el a kivitelező kiválasztásakor, jó esélyünk van arra, hogy nem fogunk beleőszülni az építkezésbe. Egy jobb, ugyanakkor drágábban dolgozó szakember nagy valószínűséggel bőségesen meg fogja nekünk spórolni azt a pénzt, amennyivel többet költünk rá.

Demeter Kornél

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Hogyan válasszunk szőnyeget?

Mielőtt ráböknénk az első szemet gyönyörködtető darabra, s otthagynánk érte a súlyos ezreket, álljunk meg egy...

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Hogyan teleltessük a muskátlinkat?

Az álló muskátlit 60-70 százalékban sikeresen lehet átteleltetni, míg a futó muskátliknál csak 30-40 százalékos ez az...

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Ablakcsere, de hogyan?

Örök kérdés, az ablakokat tokostól vegyük ki, vagy elegendő csak az üvegezés cseréje mellett dönteni.