Kevésbé halálos vírussá alakulhat át a HIV
Egy új tanulmány szerint Afrikában már egyre kevésbé agresszívan terjed a HIV, és világszerte jó esély van rá, hogy halálos vírusból valamilyen kevésbé veszélyessé alakuljon.
Több mint kétezer HIV-vírussal fertőzött nőt vizsgáltak meg Botswanában és Dél-Afrikában az Oxfordi Egyetem kutatói. Az országválasztás nem volt véletlen: habár manapság mindkét államban sok a fertőzött, a járvány 10 évvel korábban érte el Botswanát, így a vírusnak ott több idő állt rendelkezésére fejlődni.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban publikált tanulmány szerint míg két évtizeddel ezelőtt a botswánai AIDS-esek átlagosan 10 hátralévő évvel számolhattak, mára ez 12,5 évre nőtt. A tanulmány egyik szerzője, Philip Goulder a BBC-nek azt mondta: bár ez kevésnek tűnhet, mindent egybevéve, ennyi idő alatt ez kifejezetten gyors fejlődés.
A kutatók szerint a HIV gyengülése mögött az immunrendszerünkhöz való alakulás kényszere állhat, valamint az, hogy az agresszív terjedés ellenhatást vált ki: az erősen virulens vírustörzsek hamarabb teszik beteggé az embereket, akiken így hamarabb jelentkeznek a tünetek – így viszont kezelést is hamarabb kapnak.
Az IFL Science rámutat: bár a tanulmány eredményei biztatónak tűnnek, arra azért nem érdemes számítani, hogy a HIV-vírus rövid időn belül teljesen ártalmatlanná válik.