szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sok mindent át kell gondolnunk, amennyiben a franciaországi referendum negatívan végződne - jelentette ki Gyurcsány Ferenc a Süddeutsche Zeitungnak.

© MeH
Franciaországban május 29-én tartanak referendumot az európai alkotmányról, s az utóbbi időben ismét az elutasítók kerültek fölénybe. Gyurcsány szerint a franciaországi bizonytalanság azt mutatja, hogy az egyesülés alapgondolatai, amelyek az egész koncepciót meghatározták, az alapító államokban elhalványulnak. A közös Európa inkább az intézményekben él, s nem az emberek lelkében – közölte a magyar kormányfő a liberális müncheni lappal. A lap is ezt a gondolatot választotta a pénteken megjelent interjúja címéül, alcíméül pedig azt, hogy inkább az új EU-tagok állnak az európai ideálok mögött, s nem az alapító államok.

"Egy negatív referendum, mi több, a kilépés gondolata nagyobb hatást gyakorol majd az unió lelkére, mint új tagok belépése" – tette hozzá Gyurcsány Ferenc. Szerinte rövid távon nem kell komolyan venni a kilépés fontolgatását, de ha több negatív eredménnyel végződő népszavazás összejön, s nemzeti (nacionalista) pártok is a kilépésről prédikálnak, hosszú távon jelentkezhet hatás.

A miniszterelnök igennel felelt arra a kérdésre, hogy Magyarország az európai egyesülés nagy győztese-e, mivel a magyar kulturális nemzet csendben ismét egyesül. Elmondta, hogy Magyarország szívben és lélekben még mindig nem tudta magát túltenni a versailles-i békén, ez a történelmi, nemzeti tragédia ráveti árnyékát a bel- és külpolitikára. Ám Magyarország mindezt nem tudja megváltoztatni régi konfliktusok újranyitásával, a keretfeltételeket kell megváltoztatni, s ehhez az Európai Unió nyújtja a legjobb esélyt.

Magyarország azért szorgalmazza további volt jugoszláv tagköztársaságok felvételét az Európai Unióba, mert egy stabil Balkán Európa legfőbb érdeke. A Balkán ugyanis az elmúlt évszázadban kétszer jelentett nagy veszélyt Európa számára: a század elején és végén.

A horvát EU-felvétel körül folyó huzavonával kapcsolatban a Gyurcsány Ferenc azt fejtette ki, hogy helytelen a Gotovina-ügyet egy egész nemzetre ráterhelni, s Magyarország nem tartja bizonyítottnak a Horvátországgal szemben megnyilvánuló kritikát, azt, hogy nem működik együtt a hágai nemzetközi törvényszékkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A németek is megszavazták az európai alkotmányt

A német parlament alsóháza, a Bundestag elsöprő többséggel megszavazta az európai alkotmányt. Az alkotmány elfogadásához kétharmados többségre volt szükség. A leadott 594 szavazatból az igenek száma 569 volt, az ellenzőké 23, a tartózkodóké kettő.

Gazdaság

Nem sokkolta hazánkat uniós csatlakozás

Magyarország egy éves európai uniós tagságát határozottan pozitívan értékelték az MTI által megkérdezett gazdaságkutatók, hozzátéve, hogy látványos változás, váratlan sokk már csak a mintegy 10 éves "előcsatlakozási" folyamat hosszúsága miatt sem következett be.

MTI Világ

Szlovénia is ratifikálta az Európai Unió alkotmányát

A törvényhozás 90 tagja közül 79 szavazott az alkotmány mellett. Négyen ellene voltak, heten tartózkodtak. Ezzel Szlovénia lett a 25 tagország közül a harmadik - Litvánia és Magyarország után -, amely jóváhagyta az alkotmányt.

eurohirek.hu Világ

A franciák bezúztak 160 ezer EU-alkotmányt

Az Európai Unió tervezett alkotmányának 160 ezer példányát be kellett zúzni Franciaországban, mert egy cikkely mellett titokzatos módon megjelent az a megjegyzés, hogy „inkoherens szöveg”. Az alkotmány példányait könyvtáraknak és önkormányzatoknak osztották szét.

MTI Világ

Elsöprő spanyol igen az uniós alkotmányra

A spanyol szavazók túlnyomó többsége, 76,7 százaléka szavazott igennel az Európai Unió alkotmányára a vasárnapi spanyolországi népszavazáson - közölte a madridi belügyminisztérium, amely késő este már a végeredményt ismertette.

MTI Világ

Űrpályára állítják az Európai Alkotmányt

Pénteken hajnalban várhatóan űrpályára áll a sokat vitatott Európai Alkotmány. Európában még nem sikerült az alkotmányt "pályára állítani", hiszen érvénybe lépéséhez még szükség van az "igen" győzelmére a sorsáról május 29-én rendezendő franciaországi népszavazáson, továbbá más jóváhagyásokra is.

MTI Világ

A franciák többsége továbbra sem akarja az európai alkotmányt

A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a franciák többsége továbbra is elutasítja az Európai Unió alkotmányát. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint egy elutasítás meggyengítené Európa befolyását a világban. Francia lapértesülés szerint Brüsszel titkos tervvel készül az elutasításra.

Vélemény

Szent-Iványi István az EU alkotmányról

Az Európai Parlament nemrég nagy többséggel hagyta jóvá az európai alkotmányt, de azt még 23 országnak kell ratifikálnia. Milyen következményekkel jár a jóváhagyás, és mivel az elutasítás? Erről kérdeztük Strasbourgban Szent-Iványi Istvánt, az Európai Parlament magyar liberális delegációjának vezetőjét.

Világ

Újabb uniós figyelmeztetés Romániának

Bukarestnek mihamarabb összhangba kell hoznia az EU-jogszabályokkal verseny- és trösztellenes törvényeit, máskülönben a 2007. januárra tervezett csatlakozást teszi kockára - mondta Neelie Kroes, versenypolitikai biztos.

Hét nap

KEVESEBB UNIÓS AGRÁRPÉNZ

Az előzetesen kalkulált, hektáronkénti közel 37 ezer forintos területalapú támogatás helyett 33,3 ezret kapnak kézhez...

MTI Világ

Sarkozy pártja:"igen" az EU-alkotmányra, "nem" a török tagságra

A kormányzó Unió a Népmozgalomért (UMP) nemzeti tanácsának tagjai nagy többséggel megszavazták vasárnap a pártelnöknek az európai alkotmány megszavazását és Törökországnak a teljes jogú EU-tagságból való kizárását támogató indítványát.