szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mécs Imre szabad demokrata képviselő szerint a kisebbik koalíciós párt parlamenti frakciójának részt kell vennie az államfőválasztó szavazáson.

Mécs Imre a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában szombaton kifejtette: pártja a koalíciót és a választásokra felkészülést kockáztatja az államfőválasztástól való távolmaradással. "A választópolgárok csóválják a fejüket (...), én úgy gondolom, nem szabad tovább feszíteni a húrt (...), elég volt, megmutattuk, hogy mi különbek vagyunk, megmutattuk, hogy hihetetlenül föl tudjuk nagyítani a mi befolyásunkat, de okosan, ésszel azt kell mondani, hogy ennyi volt, és lássátok,milyen hibát követtetek el, mármint a másik oldal, de nekünk ezt nem szabad tovább feszíteni."

Az SZDSZ-frakció hétfőn a tagjaira kötelező döntést hozott, hogy nem vesznek részt a parlamenti szavazásban. Mécs Imre a műsorvezető azon kérdésére, hogy az SZDSZ-frakció 20 tagjának Szili Katalinra kell-e szavaznia, annyit mondott: részt kell venni a szavazáson.

"Kicsit sunyinak tűnő megoldás, hogy azt mondjuk, hogy nem akarunk részt venni a döntésben (...), de ezzel eldöntjük, ki legyen az elnök", és a másik oldal jelöltjét támogatjuk. (…) Fura taktikai kérdés került előtérbe, ami elnyomja az elvi szempontokat és a hagyományainkat, és ez idegen a Szabad Demokraták Szövetségének mentalitásától".

Az eset tanulságairól szólva hozzáfűzte: "egy kicsit magunkba kéne nézni, a két pártvezetésnek saját magába, és nem mutogatni egymásra, hogy hol rontottuk el ezt", miért nem volt az államfőválasztás kérdésében eredményes konzultáció, együttműködés a koalíciós pártok között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

A nép és az elit – népszavazás után, elnökválasztás előtt

Lehet, hogy a népakarat és a politikai elit ambíciói közötti szakadék új korszakot jelent az európai politikában? A konfliktus nálunk az elnökválasztás ügyében élesedhet ki. Az unió alkotmányát brutálisan elutasító francia és holland népszavazás tapasztalatainak elgondolkodásra kellene késztetni a magyar politikai elitet - véli írásában Hack Péter.

MTI Itthon

SZDSZ: sem Sólyom, sem Szili

Az SZDSZ nem vesz részt a köztársasági elnököt választó parlamenti szavazáson – közölte Kuncze Gábor.

Fókuszban

Az asszony végzete?

Valószínűleg az egyetemi katedra és a kutatószobák hűvös magánya jutott volna Sólyom László osztályrészéül, ha nem jön...

Itthon

Szili visszalép az elnökjelöltségtől?

Mindenképp titkos lesz a szavazás jövő hétfőn és kedden a köztársasági elnök megválasztásakor, bár a Fidesz néhány szabad demokrata képviselő szavazása esetén a látszatát is elkerülné, hogy képviselői nem teljes számban támogatták Sólyom Lászlót. Szili Katalin felvetette, hogy esetleg nem ő lesz a szocialisták végső jelöltje.

MTI Itthon

"Korrekt ajánlat": Szilinek a visszalépést javasolják

Eltérően ítéltik meg a jövő hét eleji köztársaságielnök-választás jelöltjeinek esélyeit a hazai politológus szakemberek. A törvényes határidőig a képviselők két jelöltet állítottak. Szili Katalint, az Országgyűlés jelenlegi elnökét és Sólyom Lászlót, az Alkotmánybíróság volt elnökét.

Vélemények

Tudják, merik, nem teszik

A hatalom természetéhez tartozik, hogy vágyni kell rá. Nem a szó erotikus értelmében, de azért amúgy igazán, férfiasan. Nem lehet tehát csak úgy szembejönni vele, és a találkozás pillanatában hirtelen eldönteni: akarom-e vagy sem.

Itthon

Sándor-palota - forradalom

Bárhogy alakul a jövő hét elejére tervezett parlamenti államfőválasztás, túlságosan sok sebet ejtettek a kormánypártok egymáson a jelölés során ahhoz, hogy a koalíciós kapcsolat ugyanaz maradjon, mint annak előtte. Az SZDSZ hétfőn bejelentett távolmaradása a voksolástól az ellenzék által favorizált Sólyom László esélyeit látszik növelni, miközben a vita továbbra sem a jelöltek képességeiről szól.

Fókuszban

A végzet asszonya?

Egy közvetlen elnökválasztáson összehasonlíthatatlanul jobbak lennének Szili Katalin esélyei, mint az Országházban: a...