szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

204 igen szavazattal, 8 tartózkodás mellett az Országgyűlés menesztette Gyurcsány Ferencet, és miniszterelnöknek választotta Bajnai Gordont, aki az MSZP és az SZDSZ támogatásával a harmadik köztársaság hetedik kormányfője lett. Immáron harmadszor fordult elő, hogy a négyéves parlamenti ciklust nem tölti ki a végrehajtó hatalom elsőszámú vezetője, de a kormányfőváltásra először kerülhetett sor konstruktív bizalmatlansági indítvány révén. A mai nap történései percről percre.

Most érkezett

Civilek és rendőrök

 

Rendőrkordon áll a tüntető tömeg az Alkotmány utca és Kossuth tér sarkán.
© MTI

Gyurcsány és Bajnai. Izgalmak Parlamenten belül és kívül. Kattintson a képre!
© Stiller Ákos
 

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Dávid Ibolya ott lesz

Nem felel meg a valóságnak a Magyar Távirati Irodának az az értesülése, miszerint Dávid Ibolya külföldi tartózkodása miatt nem vesz részt a konstruktív bizalmatlansági indítványról szóló szavazáson - közölte az MDF sajtóosztálya. "Ezzel szemben a valóság az, hogy a Magyar Demokrata Fórum elnöke részt vesz a parlament ülésén és a párt álláspontjának megfelelően tartózkodással jelzi, hogy nem kívánja hatalomban tartani Gyurcsány Ferencet, ugyanakkor az előrehozott választásokban látja a jövőt, ezért nem tudja támogatni Bajnai Gordon miniszterelnökségét." - közölte a párt.

Fodor: meg kell egymást hallgatni

A szabad demokrata képviselő szerint egymásra kell figyelniük a pártoknak, ez erősíti a demokráciát. Semjénhez fordulva közölte: furcsa, hogy éppen a KDNP vezére áll elő azzal, hogy döntsön a nép, miközben a legutóbbi választáson ez a párt (mármint a KDNP) nem mert szembenézni a választópolgárokkal. Fodor szerint az előrehozott választások több hónapos kiesést jelentettek volna, márpedig most gyorsan kell cselekedni. Elmondta, hogy azért támogatják a (Bajnai-)kormányt, mert teljesültek a feltételeik (pl. külsős miniszterek, Reformszövetség javaslatára hajazó program stb.), de nem akarnak koalíciót. Szerinte annyira veszélyes ma a helyzet, hogy mindenképpen meg kell hozni a népszerűtlen intézkedéseket.

Alkotó és alkotás

"Csak az alkotó távozik, az alkotás marad" - mondta Harrach Péter (KDNP) felszólalásban.

Semjén a nép hangján szól

Semjén Zsolt a Parlamentnél tüntető Civil Összefogás Fórum petícióját olvassa fel. Ennek lényege, hogy oszlassa fel magát az Országgyűlés és Sólyom László írja ki a választásokat. "Itt az ideje, hogy döntsön a nép!" (...) "A haza mindenekelőtt" - áll a szövegben. "Ami itt történik, az nem konstruktív bizalmatlansági indítvány, hanem destruktív bizalmatlansági indítvány" - ezek már Semjén saját szavai. Bajnai kormányfővé emelése a KDNP-es vezető szerint "provokáció az erkölcsi rend ellen." A KDNP nem tárgyal Bajnaival.

Navracsics: Bajnai is részese a bukott kormányzásnak

Navracsics Tibor (Fidesz) szerint Lendvai Ildikó frakcióvezetőként kicsit elfáradt, ezért is jobb, hogy a jövőben az MSZP elnökeként és nem frakcióvezetőként tevékenykedik majd. "Ma olyan helyzetben vagyunk, hogy az MSZP és az SZDSZ nem mer a választópolgárok elé állni" - utalt a konstruktív bizalmatlansági indítványra. Navracsics szerint az MSZP-SZDSZ kormányzása alatt éllovasból sereghajtóvá vált az ország.

Navracsics nem tudja, kiket ért szakértők alatt Bajnai. Navracsics úgy véli, Bajnai egy olyan kormányzati politikának volt része, ami már megbukott. Szerinte Bajnai tevékenyen részt vett abban, hogy az ország válságba jutott. Egy megoldás van: az új választások - fogalmazott a politikus, aki szerint a konstruktív bizalmatlansági indítvány nem azért lett kitalálva, hogy a "barátok helyet cseréljenek". "A legitimáció hiányát vetjük az Önök szemére" - mondta a kormánypárt képviselőinek.

Eközben a Kossuth téren

Rendőrök próbálják visszaszorítani a tüntetőket a Kossuth térről az Alkotmány utcába, akik az Országgyűlés feloszlatását és az előre hozott választások kiírását követelik.

© Stiller Ákos

Lendvai az ellenzéket ostorozza

Lendvai Ildikó (MSZP) felszólalásában az ellenzéket bírálta, amiért az illegitimnek tartja az új kormányt. Szerinte meg kell köszönni az ország valódi teljesítményét. Kiemelte a konvergenicaprogramot, a feketegazdaság elleni harcot, a társadalombiztosítás és az oktatás reformját, az autópálya építéseket.

 

Kemény idők jönnek

Bajnai elmondta: nem hagyja, hogy hitelből éljen az ország. "Ez a program küzdelmes lesz. Amit nehéz támogatni és még nehezebb elviselni. De meglesz az eredménye" - jelentette ki.

© Stiller Ákos

Hatvan élő libát hoztak a Magyar Gárda tagjai

Teherautóval hatvan élő libát hoztak a Magyar Gárda tagjai a Civil Összefogás Fórum nagygyűlésére kedd délután, majd a libákat a kordon által lezárt területen elengedték. A libák a Néprajzi Múzeum és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium előtti üres területen sétálnak.

A nagygyűlésen az MTI helyszíni tudósítói szerint körülbelül ötezren lehetnek, a szervezők azt jelentették be, hogy több tízezren vannak. A hangulat a nagygyűlésen felfokozott, a szervezők folyamatosan rendre intik a megjelenteket, és arra kérik, ne provokálják a rendőröket. 

A hangszórókból Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét sugározzák felvételről. A beszédek megkezdése előtt a rendőrség a Vértanúk tere irányából és a Néprajzi Múzeum irányából beszorította a Kossuth téren álló embereket az Alkotmány utcába. A környéken jelentős a rendőri készültség, több busznyi és teherautónyi rendőr várakozik, két vízágyú is készültségben áll. A résztvevők árpádsávos és nemzetiszínű zászlókat lobogtatnak. Többször felhangzott: "Börtönbe, börtönbe! Vesszen a kormány!"

1 2 3 4 5 6 7 8 9
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Draskovics belügyminiszter, Vahl Tamás gazdasági miniszter lehet

Újra belügyminiszter vezetheti az önkormányzatok ügyeit és a rendvédelmi szerveket - értesült a Népszabadság. A Bajnai-kormányban a tárcát az eddigi igazságügyi miniszter, Draskovics Tibor irányíthatja majd. A gazdasági tárca élére a lap információja szerint Vahl Tamás kerülhet.

hvg.hu Itthon

Gyurcsánnyal együtt Daróczi is távozik

Gyurcsány Ferenc az utolsó kabinetülésen elköszönt a kormány tagjaitól, azoktól is, akik a következőben nem lesznek benne és azoktól is akik szerepet kapnak majd - mondta Daróczi Dávid a kormányszóvivői tájékozatón. Azt is hozzátette: a leköszönő kormányfő jövőjét itthon, a "progresszív politika egyik szereplőjeként" képzeli, de "hátrébb lép".

Vélemény

Békesi: „hogy ősszel mi lesz, az a nagy kérdés”

Békesi László volt Kóka János vendége a Budai Liberális Klub legutóbbi összejövetelén. A nemrég feloszlott Reformszövetség szakértőjeként ismét reflektorfénybe került pénzügyi szakember egyebek mellett úgy látja: Nyugaton felerősödtek azok a protekcionista nézetek, amelyek nehezményezik a közép-kelet-európai országoknak adott nagymérvű támogatást. "Pedig ha magunkra hagyanak bennünket, az másfélmillió munkanélkülit és ötszáz forintos eurót jelentene."

Vélemény

Válságlélektani tippek kezdő politikusoknak

A Gyurcsány-kormány a krízismenedzsmentben is sikertelen volt. Képtelen volt megakadályozni, hogy a status quo fenntartásában érdekelt reformellenes csoportok uralják a közbeszédet, és egységfrontot képezzenek a változásokkal szemben.

MTI Itthon

Fricz Tamás nem szólalhat fel a parlamentben

Szili Katalin házelnök közölte: nem szólalhat fel a konstruktív bizalmatlansági indítvány jövő keddi parlamenti vitájában a Civil Összefogás Fórum, amely azért fordult az Országgyűlés elnökéhez, hogy felolvashassa petícióját a plenáris ülésen.

MTI Itthon

Gyenesei Bajnainál: "a labdamenet végét még nem látjuk"

Személyi kérdésekről nem volt szó, a beszélgetés szakmai jellegű volt - így értékelte újságíróknak Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a Bajnai Gordon kormányfőjelölttel folytatott szerdai megbeszélését.

MTI Itthon

Fidesz-KDNP: döntés a mikéntről kedd délelőtt

A Fidesz és a KDNP ma délelőtt dönt arról, milyen formában utasítják el a bizalmatlansági indítványt, amely alapján Gyurcsány Ferenc helyére Bajnai Gordon kerül a miniszterelnöki posztra. Az MDF esetében elképzelhető, hogy a párt képviselői nem egyformán szavaznak majd.