Filozófus társaság: a filozófusok meghurcolása gyanús
A Magyar Filozófus Társaság elnöksége mély megdöbbenéssel figyeli a médiában a filozófuspályázatokról szóló cikkeket - közölte a társaság hétfőn. A társaság abban bízik, hogy a közvélemény is úgy gondolja, hogy Heller Ágnesék meghurcoltatása gyanús, mivel túl szorosan összefüggnek a politikával.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) 2004-ben és 2005-ben odaítélt pályázatainak részleteiről zajló "vita" a végső eszkalálódása annak a szakmán belüli konfliktusnak, amely már egy-másfél éve tart. Minden érintettnek be kell látnia, hogy ezt a konfliktust nemhogy megoldani, de még kezelni sem sikerült. Most már csak egy vigaszunk lehet: innen nincs tovább út. Ilyen körülmények között a Magyar Filozófiai Társaság elnöksége kötelességének látja, hogy még egyszer megszólítsa a releváns célcsoportokat - írták közleményben.
A szakmabelieknek azt üzenik, hogy a szóban forgó pályázatok (alapvetően) állásteremtő pályázatok voltak. "Mindannyian tudjuk, hogy fiatal emberként ma mennyire nehéz bekerülni az egyetemi és akadémiai intézetekbe. Ezek a pályázatok ehhez szerettek volna áthidaló megoldást nyújtani. A pályázatok eredményeként számos fiatal tudományos karrierje el tudott indulni; sokan befejezték disszertációjukat, ösztöndíjakat nyertek, néhányan álláshoz is jutottak" - írták.
A természettudományok, a társadalomtudományok és más szellemtudományok művelőinek azt üzenik, hogy a filozófusok jó része áldozatos és aszketikus munkával járult hozzá az elmúlt évtizedek magyar könyvpiacának felvirágoztatásához, fordításokkal, monográfiákkal, tanulmánykötetekkel. A honoráriumok, ha valaha voltak is, az elmúlt években szép lassan elapadtak. "A filozófusok nagy része szegény ember. Munkájukat megszállottságból végzik, és semmi mással nem rendelkeznek, csak a becsületükkel (hogy Heller Ágnes Magyar Narancsban megjelent interjúját idézzük)." Ugyanakkor a filozófia mindenkori feladatai közé tartozik, hogy a társadalmi és politikai kérdésekben princípiumokra támaszkodva állást foglaljon. Ebből kifolyólag érzékeny és polemikus viszonyban áll a mindenkori hatalommal - közölték.
A médiának pedig azt üzenik, hogy munkájukra egyetlen nagy veszély leselkedik, a hatalommal való összefonódás. Ez ugyanis azt az érzést kelti, hogy mindent lehet és szabad. Ezért fájlalták mindnyájan (vagyis filozófusok és újságírók közösen) ezt a címet: "Félmilliárdot kutattak el Hellerék". Közleményükben azt is megfogalmazták: a Magyar Filozófiai Társaság elnöksége csak abban bízhat, hogy a közvélemény is úgy gondolja, hogy ezek a meghurcoltatások gyanúsak, mivel túl szorosan összefüggnek a politikával.
A Magyar Nemzet több számában is foglalkozott a filozófuspályázatok ügyével. A lap közlése szerint hat pályamunkával összesen csaknem félmilliárd forinthoz jutott hozzá a Gyurcsány-kormány idején a Radnóti Sándor, Heller Ágnes, Vajda Mihály, Gábor György és Geréby György alkotta filozófusi kör. A napilap azt írta, hogy a Magyar Bálint akkori oktatási miniszter által létrehozott és felügyelt NKTH pályázatain 2004-ben és 2005-ben olyan, filozófusok által beadott pályázatok nyertek, amelyeket tartalmi okok miatt vissza kellett volna utasítani. Kitért arra: a 2005-ös Jedlik Ányos-program keretében egy Heller Ágnes vezette konzorcium 53,9 millió forintot nyert el; a pályázat bírálóbizottságának és a nyertes alapítványnak is tagja volt Bacsó Béla.
Heller Ágnes a Magyar Narancs múlt csütörtökön megjelent számában olvasható interjújában felhívta a figyelmet arra: a Magyar Nemzet a cikke címében - "Félmilliárdot kutattak el Hellerék" - az ő nevével jelölte az állítólagos "hálózat" ténykedését. Leszögezte: "a pályázatok vezetői között vannak barátaim és vannak, akiket egyáltalán nem ismerek, vagy legfeljebb csak távolról". A pályázatok elbírálása kapcsán azt mondta, nem a jelentkezők dolga eldönteni, hogy a témájuk egybevág-e a kiírással, hanem azoknak, akik erről határoznak.
Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos hétfőn közölte: már birtokában vannak azokkal a filozófuspályázatokkal kapcsolatos iratok, amelyek ügyében átfogó vizsgálatot indított. Mint fogalmazott, elképzelhető, hogy ezek ügyében is büntetőfeljelentés fog születni, mert "nagyon érdekes dolgokat találtunk a külsős megbízási díjakkal kapcsolatban". Példaként párizsi vonatjegyet és 800 ezres szállodaszámlát említett a politikus, aki szerint "óriási visszaélések" történtek.