szerző:
Dreissiger Ágnes
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A törvény március 31-ig ad határidőt arra, hogy kiírják azon intézmények vezetői posztjára a pályázatokat, amelyek januártól az államhoz kerültek. Úgy tudjuk, elképzelhető, hogy a feladattal megbízott GYEMSZI mégsem várja ki ezt az időt. A kórházigazgatók egyelőre semmit nem tudnak.

Nem sokkal az után, hogy kiderült: azoknak az iskolaigazgatóknak megszűnik a megbízatása, akik a megyei önkormányzatoktól az államhoz átkerülő középiskolákat vezetik, lassan aktuálissá válik a kórházigazgatói posztok újrapályáztatása. A törvény szerint erre március 31-ig kell sort keríteni. Elvileg az egészségügyi intézmények esetében ugyanúgy, mint az iskolaigazgatóknál, a jelenlegi vezetők is újraindulhatnak a megméretésben. (A középiskolai pályázatoknál viszonylag szűk határidőt adtak, és a Pedagógusok Szakszervezete épp emiatt azt állítja: csak fokozza a káoszt, hogy a tanév közepén, a felvételik és az érettségik előkészítésekor váltanak majd vezetőket.)

Csend van

A kórházak élére egyelőre viszont még ki sem írták a pályázatokat. Lapunknak Harmath György, a Heim Pál Gyermekkórház igazgatója azt mondta: semmit nem tud az egészről, nagy csönd van, szerinte az is elképzelhető, hogy ki sem írják a pályázatokat. Radnai Zoltán, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház igazgatója sem tud részleteket, de azt mondja: újraindul a pozícióért. Golub Iván, az Uzsoki kórház igazgatója sem tud ennél többet. Szerinte azon intézmények élére, ahová fél éven belül választottak újra vezetőt, nem valószínű, hogy újra kiírnák a pályázatot. Kérdésünkre, miszerint a morfinos fájdalomcsökkentések körül kitört botrány után újraindul-e, azt válaszolta: éppen ez az egyik oka annak, hogy - a pályázati feltételektől függően - igen. "Erre számos biztatást is kaptam, sok ember sorsa függ tőlem, és kíváncsi is vagyok, hogyan zajlik a pályáztatás." Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke a hvg.hu-nak azt mondta, csak akkor derül majd ki, melyik igazgató indul újra, ha már látszódnak a feltételek. Szerinte nem szükségszerűen okoz káoszt, ha egyszerre ennyi vezető megbízatása szűnik meg.

Egyelőre nem látják tisztán a kórházigazgatók, mi lesz velük tavasztól
Marton Szilvia

Összesen 12 budapesti és a 34 megyei fenntartású egészségügyi intézmény vezetésének cseréjéről van szó: ennyi kórházat vett át az állam január elsejétől a megyei önkormányzatoktól. Eszerint a Bajcsy-Zsilinszky Kórház, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház, a Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházai, a Péterfy Sándor Utcai Kórház, a Nyírő Gyula Kórház, a Szent Imre Kórház, a Károlyi Sándor Kórház, az Uzsoki, a Központi Stomatológiai Intézet, a Visegrádi Rehabilitációs Szakkórház és Gyógyfürdő, a Heim Pál Gyermekkórház, valamint a Segély Helyett Esély Alapítvány által működtetett budafoki pszichiátria számolhat vezetőcserével.

A GYEMSZI nem válaszolt

A Semmelweis-terv szerint egyébként a jövőben nem megyei, hanem térségi alapon szerveznék meg az ellátást. Kilenc nagytérségre osztják az országot, a kórházak feladatait pedig eszerint határoznák meg. Ezek a térségek 1-1,5 millió lakos ellátására szolgálnak majd. A cél, hogy egy-egy területen belül ne legyenek fölösleges vagy párhuzamos ellátások, a rendszer minél hatékonyabban működjön. Emiatt sok kórház  válthat majd arculatot, és bár nem ez a cél, egyes intézmények meg is szűnhetnek.

A dombóvári eset viszont arra utal, hogy az egyes intézmények vezetőit bizonyos helyeken inkább politikai, mint szakmai alapon akarják majd a pályázatokon kiválasztani. Ahogyan egyik forrásunk fogalmaz, néhány ember széke már biztosnak látszik, a többieké még kérdéses. Lapunknak több helyről is azt mondták: nem fogják megvárni a törvény által előírt március 31-et a pályázatok kiírásával, egyesek szerint ez már február elején, mások szerint február végén megtörténhet.

Mivel a pályázatokat a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) koordinálja, megkerestük őket, hogy megtudjuk: hogyan állnak a kiírással, milyen feltételeknek kell majd megfelelniük a régi-új intézményvezetőknek. Tőlük azt a kurta választ kaptuk: a törvény március 31-ig ad határidőt a pályázatok kiírására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Stemler Miklós Itthon

Saját emberét ültetné a kórház élére a dombóvári Fidesz

Immár egy hónapja nincs igazgatója a dombóvári kórháznak, miután a helyi Fidesz által kiszemelt, a tervek szerint másodállásban Dombóvárra járó karcagi kórházigazgató visszalépett a botrányszagú megbízástól. A helyi pártszervezet most egy olyan jelöltet, a Fidesz városi elnökségének tagját erőltetné, akit a kórház szakmai testülete már kétszer alkalmatlannak nyilvánított. A dombóváriak és a szakma egyre idegesebbek.

Dreissiger Ágnes Itthon

Jöhet a fizetős ellátás a kórházakban - kiszorulhatnak a szegényebbek

Miközben a Magyar Kórházszövetség azon gondolkodik, hogyan lehetne az intézményi várólistákat csökkenteni, szakértők szerint számos visszaélésre adhat lehetőséget, ha a közfinanszírozott kórházakban is lehetőség nyílik a fizetős betegek soron kívüli ellátására. A lapunknak nyilatkozók szerint félő, hogy ezzel elsorvaszthatnák az intézmények az OEP-es ellátásokat.

MTI Itthon

Börtönöktől kell rendelniük a kórházaknak és a szociális intézményeknek

Az államigazgatási és a rendvédelmi szerveknek tavaly július óta, az állami kórházaknak, a szociális ágazathoz és a Honvédelmi Minisztériumhoz tartozó intézményeknek pedig ettől az évtől írja elő egy kormány-, valamint egy belügyminisztériumi rendelet, hogy amit csak lehet, a büntetés-végrehajtástól (bv) kell beszerezniük - írta a Világgazdaság pénteken.