szerző:
Ivanyos Judit - Zubor Zalán
Tetszett a cikk?

Még nem tudják, mikor költözhetnek haza a felrobbant óbudai ház lakói, akiket az önkormányzat kényszerlakásokban szállásolt el. Bár egy szintet le kellett bontani, az épület valószínűleg megmenthető, de van, aki egyáltalán nem szeretne visszamenni a katasztrófasújtotta házba.

Lezárt épület, megszüntetett gyalogátkelő, kikapcsolt közlekedési lámpák – ez a látvány fogadta az embert csütörtök délelőtt, az óbudai gázrobbanás után egy nappal. Gyalogosan csak kerülő úton lehet eljutni a helyszínre, a sarkon lévő kisbolt, illetve dohánybolt szintén zárva, az utcában hatalmas por és halomban áll a törmelék. A katasztrófasújtotta ház körül munkások, markológépek próbálják meg eltávolítani a hordalékot. A rengeteg rendőr a helyszínt biztosítja, akik a járókelőket, érdeklődőket próbálják meg minél távolabb tartani a félig összeomlott épülettől.

Szerdán a Tímár utca-Pacsirtamező utca sarkán álló épület felső szintjén történt a (feltehetően gáz-) robbanás, ami hamarosan tüzet okozott a ház más részeiben is. Az épületet a kiérkező tűzoltók és a katasztrófavédelem kiürítette, a romok között később két halottat találtak, egy idős nőt és fiát. „Óriási volt a robbanás, a ház először megsüllyedt, majd megemelkedett. A légnyomás következtében annyira eldeformálódott minden, hogy a kilincset sem lehetett lenyomni, a tűzoltóknak kellett betörnie az ajtót, ők hoztak ki” – meséli egy idős úr, Péter az óbudai felrobbant ház első emeleti lakója volt.

A romok eltakarításán dolgozó munkások a hvg.hu-nak azt mondták, a közvetlen életveszélyt már elhárították az épületben, és a törmelékek elhordásán és a megrogyott falak lebontásán kívül nem lesz szükség az épület többi részének elbontására. Véleményük szerint a ház tartószerkezetében nem esett kár, így az épen maradt emeleteket valószínűleg meg lehet menteni, és újjá lehet építeni a lebontott legfelső szintet.

Szükséglakhelyen a lakók

Úgy tűnik, éppen időben érkeztünk, Bús Balázs, III. kerületi polgármester és az önkormányzat statikusa, Papp Ferenc tartott éppen sajtótájékoztatót a felrobbant óbudai ház előtt. A polgármester elmondta: a ház lakói közül két nyugdíjast otthonba szállítottak, három családot önkormányzati lakásokban helyeztek el, a többi lakó meg tudta oldani a lakhatást, miután szerda hajnalban felrobbant a Tímár utca és a Pacsirtamező utca sarkán lévő ház harmadik emelete.

Fazekas István

Bús Balázs hozzátette: volt olyan lakó, aki egy szál ruhában ment el a házból, és lakásába már nem juthatott vissza, többek gyógyszerellátását is meg kell oldani. A rendkívüli önkormányzati segélyen felül az egyedül élő lakók 100 ezer, a többfős családok 200 ezer forint támogatást kapnak, az önkormányzat másfél millió forintot különített el a rendkívüli helyzetre. A Máltai Szeretetszolgálat pedig szükség esetén bútorokat és ruhákat biztosít a károsult lakóknak.

Két lakás tönkrement

A hvg.hu azon kérdésére, hogy mikor költözhetnek vissza lakók, senki nem tudott biztos választ adni. Papp Ferenc statikus azt mondta: tart még a statikai felmérés, egyelőre nem lehet tudni, mikor költözhetnek vissza, vagy visszaköltözhetnek-e egyáltalán a lakók. Folynak a törmelékeltakarítási munkálatok, várhatóan még 1-2 napba telik a teljes eltakarítás. Azt már biztosan lehet tudni, hogy két lakás – az egyik teljesen, a másik részlegesen – tönkrement.

Egy szomszédos ház lakója, arról számolt be a hvg.hu-nak, hogy a robbanást követően azonnal összegyűltek a ház előtt a lakók, a gangjukról közelről rá lehetett látni a felrobbant ház tetején kialakuló tűzre. Mint mondta: több lakó attól tartott, hogy az ő házukra is átterjed, azonban hajnal kettőre már sikerült eloltaniuk a tűzoltóknak a lángokat. A lapunknak nyilatkozó lakó volt az, aki a robbanást követő tüzet lefilmezte, és az erről készült felvételt lapunk rendelkezésére bocsátotta.

„Olyan volt, mint egy hatalmas villámcsapás, a környéken mindenki összeszaladt, kijöttünk az utcára, hogy lássuk mi történt” – mondta Galambos András a hvg.hu-nak, aki szintén egy szomszédos házban lakik. Elmondása szerint a rendőrség és a tűzoltóság azonnal, másfél perc alatt kinn volt. A felrobbant ház lakói viszont lassanként „szálingóztak” ki, volt olyan, akit a tűzoltóknak kellett kimenteniük. „Hatalmas volt a porfelhő a robbanás után, alig lehetett órákig látni bármit” – mondta, hozzátéve: „azóta őrültekháza van, alig tudunk menni bárhova, a rendőrök csak arra adnak utasítást, hogy hova ne menjünk, arról például, hogy hol áll meg a busz, nem tudnak felvilágosítást adni”.

„Egy élet munkája veszett oda”

A sajtótájékoztatót követően a polgármesterrel tovább mentünk a III. kerület egyik szociális otthonába, ahova a házból kimentett idős lakót szállásolták el ideiglenesen. Kérdésünkre Bús Balázs nem tudta megmondani, pontosan meddig lesznek ott, de addig mindenképpen maradhatnak, ameddig nem oldódik meg a lakhatásuk. A károsultakat külön fürdőszobával ellátott, komfortos szobákban helyezték el.

Fazekas István

„A gyógyszereimet megkaptam, a szállás kényelmes, mindenki segítőkész, de hiányoznak a dolgaim, egy élet munkája veszhetett oda” – mondta egy Margit nevű idősebb hölgy, akit az egyik második emeleti lakásból mentettek ki a tűzoltók. „Megjelentek éjjel a lakásban, sietettek, aztán beleraktak egy kosárba, nagyon féltem” – teszi hozzá, könnybe lábadt szemmel.

Nem mindenki költözne vissza

„61 éve éltem ebben a Timár utcai lakásban, minden odaköt, de már nem tudnék visszaköltözni azok után, amit átéltem, a lövészárokba sem megy szívesen vissza az ember” – mondta egy ugyancsak idősebb úr, akit szintén a tűzoltók szabadítottak ki a robbanás után. Mint mondta, szeretné elcserélni lakását egy hasonlóra – erre valószínűleg lesz is lehetősége, ugyanis a ház biztosítója a polgármester tájékoztatása szerint állni fogja a károkat.

Szigorúak a biztosítók

A társasház biztosítása alapján az épületrész – a falak, a nyílászárók, a konyha- és a beépített szekrények – értékét téríti meg a biztosító – mondta el a hvg.hu-nak egy kárszakértő. A társasház szerződésében egyébként szerepel, hogy az egyes albetétek, azaz a lakások értéke mennyi. Ha a lakók nem kérték az évről évre történő értéknövekedést, akkor a biztosító, a szerződés kötésekor megállapított árat fogja kifizetni. Ugyanúgy, ahogy a lakásra kötött biztosításnál is csak szigorúan az abban szereplő ingóságok, értékét térítik meg – mondta a szakértő – hangsúlyozva, hogy bemondhat az ember több millió forintot érő Rolex karórát, ha nem szerepel a szerződésben, nem fognak utána fizetni.

„Amikor valaki a bútorain – a hokedlin és az ülőgarnitúrán – túl az értékeit is szeretné bebiztosítani, akkor nem egyszerű általános háztartási szerződést köt, hanem úgynevezett kiemelt értékű háztartási biztosítást, amelyben pontosan megjelöli a biztosítónak a bizonyos érték, például 250 ezer forint feletti műszaki cikket, festményt. Külön meg kell adni a biztosítani kívánt ékszereket, értékpapírokat, illetve a készpénzt is.” A szakértő közölte azt is, hogy ha valaki a szerződés megkötése után szerzett például egy nagyon értékes festményt, de nem módosította a kontraktust, és a műkincs nem került bele a biztosítandó tárgyak listájába, akkor nem fognak fizetni utána.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Idős anya és fia halt meg a felrobbant óbudai házban

Egyelőre nem lehet tudni, mikor költözhetnek vissza, vagy visszaköltözhetnek-e egyáltalán a lakók a felrobbant óbudai házba. Az önkormányzat a rendkívüli segélyen kívül is támogatja anyagilag a károsult lakókat. A két halálos áldozat egy idős anya és annak idős fia.