Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

A MÚSZ-elnökség és a vb elúszott Gyárfás Tamásnak, emiatt sokan úgy látják, számára csak a nemzetközi sportdiplomáciai karrier folytatása marad. A nemzetközi úszószövetséget, a FINA-t azonban kritikusai gazdaságilag átláthatatlannak tartják, és az sem lepné meg őket, ha bekopogna hozzá például az FBI, amely ugyanezt megtette a FIFA esetében.

Elfogyni látszódnak a lehetőségek Gyárfás Tamás előtt: le kellett mondania a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) éléről A kormány sietve üdvözölte lépését. Rögtön megindult a latolgatás, hogy a sportágban 23 évig uralkodó elnöknek milyen mozgástere maradt: a világ úszószövetsége, a FINA alelnökeként, az európai úszószövetség (LEN) kincstárnokaként és a 2017-es vizes vébét koordináló állami bizottság társelnökeként nem maradt tisztségek nélkül. Ám Szabó Tünde sportért felelős Emmi-államtitkár rögtön egyértelművé tette, hogy Gyárfás pozíciója ez utóbbi téren is megváltozik, ezentúl csak tanácsadóként számít rá a kormány, ami egyértelműen azt jelenti, hogy a kormány kiradírozta őt a döntéshozók közül.

Akárhogy is, a vb mint lehetőség lezárult Gyárfás előtt. Maradt a LEN és a FINA, azaz az európai úszószervezet és a világ úszószövetsége. Előbbiben kincstárnoki pozíciót tölt be, idén választották újra 2020-ig, utóbbiban pedig egyik az öt (kontinenseket képviselő) alelnök közül, legalábbis a jövő nyári tisztújításig. Ugyanis az alelnököket kontinensük tagállamai választják meg a jelöltek közül, és bár Szabó Tünde államtitkár egyelőre támogatásáról biztosította Gyárfást a nemzetközi szövetségekben, elképzelhető, hogy Magyarország, azaz az új MÚSZ nem Gyárfást jelöli. A FINA-tisztújítás történetesen Budapesten lesz, a vizes vébé idején. A LEN-ben idén elmaradt az ugyancsak sokak által sürgetett váltás, újra Paolo Barelli lett az európai úszószövetség elnöke, és az adminisztráció is változatlan maradt.

Jönnek a zűrök a FINA-nál?

De akkor sem biztos Gyárfás pozíciója, ha újra alelnök lesz a FINA-ban, ehhez viszont kicsit ismernünk kell a FINA állapotait. A szervezet és gazdálkodása nem az átláthatóságáról híres. A hvg.hu korábbi cikke írt arról, hogy a FINA-beli állapotok sokakat a FIFA-beliekre emlékeztetnek. Sok száz úszóedző össze is állt 2015 nyarán, hogy egy a riói olimpia után aktivizálódó ellen-FINA-t (World Swimming Association - WSA) alapítson, amelynek költései tisztán követhetőek, szakmai alapon működik, és amelyet független szervezetek felügyelnek. Szerintük ugyanis a FINA nem ilyen, mert nem akar szembenézni sem a doppingügyekkel, sem a korrupcióval.

MTI / Kovács Attila

A FINA költéseiről például csak az tudható, hogy mennyi pénzt kapnak napidíjként az egyébként fizetés nélkül, társadalmi munkában dolgozó tisztségviselők, ha a FINA ügyeiben járnak el: 400 dollárt. Az már nem publikus, hány napot fizetettek ki nekik. 2013-ban a FINA 23 millió dollárt fizetett ki saját működésére, míg a versenyek összdíjazása 3,4 millió dollár volt csak. Sokan nem csodálkoznának, ha a FINA ajtaján a FIFA-éhoz hasonlóan bekopognának az FBI nyomozói.

Köztük az Úszóedzők Világszövetségének (World Swimming Coaches Association - WSCA) igazgatója, John Leonard sem. Leonard azt állítja a hvg.hu-nak, hogy

a FINA semmiben sem különbözik a FIFA-tól.

A FIFA-nál 2015-ben az Amerikai Igazságügyi Minisztérium kezdeményezett vizsgálatot korrupció, zsarolás, csalás és pénzmosás vádjával, és hét magasrangú tisztségviselőt le is tartóztattak Zürichben - összesen 14 vezetőt vádoltak bűnszövetkezet működtetésével. Az FBI azt vizsgálta, hogy ítélte oda a nemzetközi labdarúgó-szervezet a 2018-as és 2022-es vb rendezésének jogát Oroszországnak és Katarnak.

Leonard szavai rímelnek az úszók kritkáira a Gyárfás-féle MÚSZ-ról: a döntések szűk körben születnek, nincs demokrácia. Leonard úgy látja, a FINA sok pénzt költ magára, és elsősorban nem a sportolók, hanem saját adminisztrációja - a "FINA-család" - az érdekeit nézi. A WSCA egyébként jövőre szeptemberben tervezi megtartani az ellen-FINA, a World Swimming Association (WSA) alakuló ülését, két hónappal a FINA 2017-es közgyűlése után. 

Túry Gergely

A FINA-család és Gyárfás ügyeivel a hvg.hu is foglalkozott: Gyárfás cége, az St. Plusz Kft. adja ki a FINA hivatalos lapját, a FINA Aquatic World Magazine-t évi 200 ezer euróért. A FINA szerint ez nem összeférhetetlen, a felső vezetésben mindenki azt csinálja, amihez a legjobban ért. A FINA TV műsorait is Gyárfás eszközparkjával készítik, sok magyar szakemberrel.  

A WSA szeretne a jövőben a FINA helyett az úszók világegyesületévé válni. Ehhez az kell, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elismerje, de ennek nincs semmilyen szabályozott módja. Ez egy nagyon nehéz küzdelem, mondja Leonard, de ha az úszók sztrájkba lépnének, a WSA könnyen a FINA helyébe léphetne. Kérdésünkre, hogy akkor a WSA győzködi-e az úszókat a sztrájkra, Leonard annyit mond:

"nem kell őket nagyon győzködni",

a váltás az ő érdekük lenne, mert most "rabszolgák".

Feltettük a kérdést, hogy Leonard ismeri-e Shane Tusupot, Hosszú edzőjét, illetve Tusup tag-e a WSCA-ben, mindkét kérdésünkre határozott nemmel felelt.

Mi lesz a doppingügyekkel?

Doppingfronton is vannak gondok: a FINA pl. nem mást tüntetett ki 2014-ben az orosz úszósportért és a fiatalok egészséges életmódjáért tett erőfeszítéseiért, mint Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Emlékezetes, az idén robbant az orosz állami doppingbotrány: az orosz állam saját maga szervezte meg sportolóinak minél sikeresebb doppingolását és a doppingminták hamisítását. A 2014-es szocsi olimpián szervezett doppingolás folyt. A botrány úszókat is érintett. Az úszók eltiltásának időtartamát a FINA több esetben is csökkentette.

MTI / Balaton József

A Guardian is megemlékezett arról, hogy a FINA-t meglepte három tagjának lemondása a szervezet doppingellenes testületéből. Ezzel az ellen tiltakoztak, hogy nem a FINA semmibe vette figyelmeztetésüket az orosz állami doppingolásról még az olimpiát megelőzően. A FINA hét úszót tiltott el az olimpiai szerepléstől - minden sportszövetség maga döntött, engedi-e indulni vagy nem a gyanúba keveredett sportolókat - de végül mind a hét versenyző indulhatott Rióban.

Ráadásul most újabb bizonyítékok kerültek elő, és ezek teljesen egyértelűen arra mutatnak, hogy Ororszországban az állam állt a doppingolás mögött.

UPDATE:

A cikkre reagált a MÚSZ is (a MÚSZ sajtósa, Csurka Gergely, aki a FINA-kiadványokon is dolgozik):

- Gyárfás Tamás FINA-alelnöki pozíciója 2021-ig adottnak tekinthető, mert a LEN májusi közgyűlése döntött arról, hogy a szervezet által a FINA-ba delegált tagok között ott lesz Gyárfás is.

- Az úszóknak juttatott pénzdíj magasabb: 2015-ben csak a kazanyi vb-n 5,5 millió dollár volt az összdíjazás, egy naptári évben 20 millió dollár volt

- "Hogy a FINA mennyire megreformálhatatlan, és hogy a helyére eséllyel pályázik-e egy új szervezet, lehet vita tárgya"

-A FIFA-hoz méricskélést méltatlannak érzi a MÚSZ, az FBI érdeklődését az keltette fel, hogy a legjobb amerikai pályázat sikerét kenőpénzekkel érték el a katari és a moszkvai vb oldaláról. A FINA-féle vb-k értéke nem olyan nagy, min a foci-vb-é, "ami persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne a pénzből elsikkasztani, de nem véletlen, hogy még a legnagyobb kritikusok sem hoznak ilyen eseteket".

-A FINA-ban hangsúlyos az amerikai részvétel, szinte minden bizottságban van amerikai, a szervezet kiszolgálja az amerikai érdekeket "az olimpián épp az NBC kérésére beleegyezett, hogy Pekingben reggel, Rióban pedig este 10-kor legyenek a döntők"

- Gyárfás és a FINA kapcsolatáról: "Minden Büro-tag azt a területet felügyeli, ahol tudása legjavát nyújthatja. Gyárfás úrnak hatalmas tapasztalata van a médiát érintő dolgokban, magától értetődő választás volt erre a pozícióra."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!