szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába tudni, hogy ott voltak a verekedés helyszínén és hiába vallott egyikük a másikra, az ügyészség mégis megszüntette a nyomozást annak a két feltételezett elkövetőnek az ügyében, akik 2019. február 9-én, a neonáci szervezetek gyűlésének közelében vertek meg két antifasisztát.

Egy 2019. február 9-én, a szélsőjobboldali csoportok kitörés-napi emlékezése után történt, csoportosan, bántalmazással elkövetett közösség tagja elleni erőszak bűntette miatt indult nyomozás, amit az ügyészség később megszüntetett – írja a Helsinki Bizottság.

A Városmajorban tartott rendezvény után röviddel a közeli Bambi Presszónál több antifasiszta fiatalt megtámadott egy sötét ruhás hétfős társaság. A Helsinki közleménye szerint kettőjüket megütötték, és elvették tőlük a szivárványos és diákmozgalmi zászlójukat. Az egyik egyetemistának vér folyt a füléből, akit háromszor ököllel ütött meg az egyik támadó. A támadás váratlan volt, egy percig sem tartott. A Helsinki szerint a szitkozódó támadók hamar távoztak, a kiérkező rendőrökkel nem találkoztak. A Vadhajtások nevű netes oldalon a támadók még aznap győzelmi jelentésben és fotóval számoltak be az akcióról.

A rendőrség azt a férfit gyanúsította meg, aki társa szerint részt vett a verésben. Az őt vádló társát nem.

Az áldozatoknak sok tucat fényképfelvételt mutattak, abból kellett volna azonosítaniuk a támadókat. A Helsinki szerint ez lehetetlen, miután sötétben és váratlanul támadtak rájuk, a saját védelmükkel voltak elfoglalva.

A rendőrség vádemelési javaslattal adta tovább az ügyet a II. és III. kerületi Ügyészségnek. Az július közepén mégis megszüntette az eljárást, és lezárta a nyomozást. Ez azért visszás és szokatlan, mert a támadókról megfelelő súlyú terhelő bizonyíték merült fel – írja a szervezet.

A sértetteket képviselő Ivány Borbála, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje panasszal fordult a Fővárosi Főügyészséghez a büntetőeljárás megszüntetése ellen.

A főügyészség elutasította a panaszt, mert alaptalannak tartotta, az eljárás megszűnt. A főügyészség azt tartotta perdöntőnek, hogy a sértettek az eléjük rakott rengeteg fekete-fehér kis képen nem ismerték fel a támadókat, de ha utólag esetleg mégis felismernék, az ügyészi érvelés szerint: „még akkor sem lenne minden kétséget kizáró, hiszen korábban […] valamilyen okból erre nem került sor”.

Az ügyészség felrótta, hogy volt olyan sértett, aki este a támadók ruháját egységesen feketének látta, holott volt, akin szürke nadrág volt.

Az ügyészség azzal utasította el a rendőrség vádemelési javaslatát, hogy nem állt rendelkezésre „kétséget kizáró bizonyíték”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!