szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magyar tárcavezető azt mondta a Bukaresti Kilencek találkozóján, hogy az ukránoknak az az érdeke, baloldali kormánya legyen Magyarországnak, mert akkor kapnának fegyvereket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Csütörtökön tartják Bukaresti Kilencek, a NATO keleti szárnyán elhelyezkedő országok (V4, a balti államok, Románia és Bulgária) külügyminisztereinek találkozóját Pozsonyban, a napirenden az ukrajnai háború szerepel. Szijjártó Péter Pozsonyból jelentkezett be a Facebookon, és az első témája valóban a háború volt, elmondta, elítélik az agressziót, békét akarnak, majd megismételte a kormány hetek óta hangoztatott álláspontját, hogy a háborúból ki akarunk maradni.

Utána viszont azzal folytatta, hogy elmondta a kollégáknak (vagyis a többi külügyminiszternek), hogy tudják azt, hogy folyamatos egyeztetés van a baloldal és Ukrajna között. Sajtóhírekre hivatkozva azt is állította, hogy a baloldal egyeztetett az ukrán külügyminiszterrel, illetve a budapesti ukrán nagykövettel, szerinte ezek a hírek megfelelnek a valóságnak.

Szijjártó Péter azt is állította, tudnak arról, hogy az ukránok megállapodtak a baloldallal, hogy választási győzelem esetén fegyvereket szállítanának az országba. Szerinte ez ellentétes a magyar érdekekkel, a fegyverszállítással a háborúba sodródást kockáztatnák, majd kijelentette:

értjük, hogy az ukránoknak az az érdeke, baloldali kormánya legyen Magyarországnak, mert akkor kapnának fegyvereket.

Szerdán a kormányközeli Magyar Nemzet már arról írt, hogy „nemzetbiztonsági források” szerint Márki-Zay stábja felvette a kapcsolatot az ukrán elnökkel. Az ellenzék kampányfőnöke szerint mindez olcsó kampányhúzás, csúsztatás, amelynek célja elterelni a figyelmet a Direkt36 tényfeltáró cikkéről. A Direkt36 cikke szerint a külügy belső üzeneteit már hosszabb ideje olvasgathatják Moszkvában, orosz hackereknek köszönhetően.

Márki-Zay szerda délután bejelentette, hogy rémhírterjesztés miatt feljelentette Szijjártó Pétert, mert nem tárgyaltak Zelenszkijjel, és nem küldenének katonákat Ukrajnába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Világ

Az osztrák titkosszolgálatnál történt hasonló, mint ami a Szijjártó vezette külügynél, nem is bíznak már bennük az uniós társak

A Szijjártó Péter vezette külügyminisztérium titkaira teljes rálátása lehetett az orosz titkosszolgálatnak, miután sikeresen behatoltak az informatikai rendszerükbe. Az eset hasonlít arra, ami néhány éve Ausztriában történt és amiért az osztrák titkosszolgálatot ki is zárták az európai szolgálatokat tömörítő informális szervezetből, a Berni Klubból.