szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a CNN-nek nyilatkozott.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Pénteken jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, ha Magyarország rubellel fizetne az orosz földgázért, azzal megsértené az Európai Unió Oroszországgal szemben hozott szankcióit.

Orbán: Ha az oroszok azt kérik, rubelben fizetjük ki a gáz árát

Az országnak május végén kell fizetnie legközelebb a földgázért.

Ezután adott interjút Kovács Zoltán a CNN-nek, ahol a műsorvezető vonatkozó kérdésére úgy fogalmazott, hogy érdemes tisztázni a fogalmakat. "Az Európai Unió tagállamai számára nincs közös közbeszerzési eljárás a gáz- és olajvásárlásokra, ezért ezekre vonatkozóan Magyarország az Oroszországgal kötött szerződéseknek tesz eleget. Ezek értelmében viszont az csupán technikai kérdés, hogy a magyarok milyen pénznemben fizetnek" - mondta a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, hozzátéve:

ez nem jelenti a szankciókra vonatkozó nemzetközi politika megkerülését.

Kovács arról is beszélt, hogy a magyar gazdaság és lakosság 85 százalékban függ az orosz gáztól. Ezt a helyzetet "nem mi alakítottuk ki így, ezt örököltük, minden más megoldás nélkül" - mondta, hozzátéve: jelenleg nincs más megoldás a gáz- és olajbeszerzésekre, annak ellenére sem, hogy Európa más szegleteiből és Ukrajnából is olyan üzenetek érkeznek, hagy fel kell hagyni a jelenlegi gyakorlattal.

Christiane Amanpour, a hírtelevízió vezető nemzetközi tudósítója és műsorvezetője arra is rákérdezett, hogy Magyarországon - az európai uniós véleménnyel azonosulva - úgy látják-e, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajnával kapcsolatos tervének kudarcot kell vallania? Kovács Zoltán erre válaszul kifejtette, Magyarország száz százalékban kiáll az EU és a NATO döntései mellett, egyebek között abban is, hogy békét keres. Bármilyen áron, bármiképpen érik el, fegyverszünetnek kell születnie, a lehető leghamarabb - szögezte le. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!