szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gulyás Gergely bejelentést tett a kormányinfón.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Tárgyalt a kormány az Alaptörvény módosításáról, amely ki fogja zárni annak a lehetőségét, hogy olyan személy kapjon elnöki kegyelmet, aki kiskorúak sérelmére követett el szexuális bűncselekményt, vagy ebben bármilyen formában közreműködött – mondta Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón. Hozzátette, ez kiegészül a Fidesz-frakció által benyújtott gyermekvédelmi törvényjavaslattal, miszerint tovább szigorodnak a pedofilokat sújtó büntetések: nem évülnek el a bűncselekmények, nincs feltételes szabadlábra helyezés, és nincs reintegrációs őrizet, soha nem kaphatnak tiszta erkölcsi bizonyítványt az elkövetők.

Gulyás kiemelte azt is, a kormány eltörli a köztársasági elnöki kegyelemnél mindeddig kötelező igazságügyi miniszteri ellenjegyzést. Ahogyan erről a kegyelembotrány idején írtunk, az eddigi szabályozás szerint a kegyelmi kérvényt minden esetben az igazságügyi miniszter terjeszti fel a köztársasági elnök elé, erre ráírhatja, hogy ő javasolja-e kegyelemre az érintettet. Az elnöki döntés után a dokumentumok eddig visszakerültek az Igazságügyi Minisztériumba, ahol ahhoz, hogy érvénybe lépjen a kegyelem, a tárcavezető ellenjegyzésére volt szükség, aki ezzel vállalta az elnöki kegyelemért a politikai felelősséget.

„Ha nincs ellenjegyzés, nincs kegyelem” – megmutatjuk, milyen szerepe volt Varga Juditnak Novák Katalin pedofilügyes döntésében

A mindenkori igazságügyi miniszternek a magyar jogrendben van arra lehetősége, hogy felülbírálja, ha a köztársasági elnök valakinek kegyelmet ad. Elmagyarázzuk, hogyan működnek a kegyelmek, a döntés idején az igazságügyi miniszternek, Varga Juditnak pedig hol lett volna lehetősége arra, hogy megakadályozza azt, hogy Novák Katalin a pápa látogatására hivatkozva kegyelmet adjon egy pedofilügyben elítélt férfinak.

K. Endre kegyelme idején Varga Judit volt az igazságügyi miniszter, vagyis az ő ellenjegyzése is kellett ahhoz, hogy a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettese megkapja a kegyelmet. Sajtóértesülések szerint Varga ezt annak ellenére írta alá, hogy az első lépésben nem javasolta a kegyelmet a férfinak, ezt azonban sem a volt miniszter, sem a minisztérium nem cáfolta vagy erősítette meg azóta sem. Az ügynek erről a részletéről itt írtunk bővebben:

Kegyelembotrány: Mind több próbálkozást látni Varga Judit felelősségének elkenésére

Névtelenséget kérő források magyarázzák Varga Judit bizonyítványát, hivatalosan azonban mindenféle tisztázástól elzárkóznak. Úgy tűnik, a Miniszterelnökségen is óvatosan lavíroznak, így náluk sem látszik, kit akarnak megvédeni, esetleg kit áldoznak be a kegyelembotrányban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!