szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bayer még a köteles beszéd párhuzamot is bedobta, de Orbán inkább arról kezdett beszélni, hogy őt a háborúpárti erők azért támadják, mert békét szeretne.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Bayer Zsolt a műsorában felajánlotta Orbán Balázsnak, hogy tisztázza az 1956-hoz kapcsolódó kijelentését, de ő nem kívánt az üggyel foglalkozni – derül ki a Bayer Show legfrissebb adásából, amelynek az egyik vendége a miniszterelnök politikai igazgatója volt.

Bayer show (2024-10-06)

Bayer show (2024-10-06)

A videón 39:30-tól látható, hogy Bayer előbb Debreczeni József könyvéből idézte Gyurcsány Ferencet, ahogyan a volt miniszterelnök elmondja, miként forgatták ki kontextusából 2002-ben Kövér László egyik felszólalását, majd építettek rá köteles beszéd néven politikai kampányt. Ezt követően Bayer elmondta: azért olvasta fel ezt a részletet, mert szerinte pontosan ezt teszik most Orbán Balázzsal is.

„És akkor én most elhallgatok, és van három perced. Mit mondtál, mit akartál mondani” – dobta át a labdát Orbán Balázs térfelére. Aki azonban nem kívánt élni a lehetőséggel, előbb megköszönte Bayernek az ügyben írt cikkeit, majd kijelentette, hogy nem szeretne vele foglalkozni, inkább arról beszélne, hogy mi a helyzet az orosz–ukrán háborúval.

Orbán Balázs leköpte az Alaptörvényt, amelyre fölesküdött, és Orbán Viktornak is komoly károkat okozott

Az Alaptörvény feltétel nélküli állampolgári kötelességként határozza meg a haza védelmét. Az Alaptörvény expliciten elítéli az 1956-os kollaboránsokat. Ha az országot támadás érné, az Alaptörvény értelmében Orbán Balázs országgyűlési képviselőként szavazhatna a háborús helyzet kinyilvánításáról. Orbán Balázs azt mondta, Zelenszkij elnök helyében ők (a kormány? az Országgyűlés?)

Szerinte a támadások csupán a békepárti álláspontnak köszönhetők, és amivel őt vádolják, az csak a magyar nyilvánosság számára újdonság, a nemzetközi téren a háborúpárti erők ugyanezeket vágják a fejükhöz.

Csakhogy Orbán Balázst nem vádak érik. Orbán Balázsnak volt egy kijelentése, amely még csak nem is egy kontextusából kiragadott félmondat volt, hanem egy világos gondolat még világosabb levezetése.

„Mi nyilvánosan nem mondjuk el a véleményünket Zelenszkij elnök döntéséről az elmúlt két és fél évben, amit csináltak a háború ügyében, vagy nagyon finoman fogalmazunk. Azért, mert minden országnak megvan a joga, hogy döntsön saját sorsáról, a vezetők vállalják a felelősséget. De pont 56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 éve, mert felelőtlenség. Látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, sok ember halt meg, területeket vesztettek. Az ő joguk, szuverén döntésük, megtehetik. De ha minket megkérdeztek volna, akkor nem ezt tanácsoltuk volna. Miért? Azért, mert 56-ban az lett, ami lett, megtanultuk, hogy óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel, azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé” – mondta annak idején a Mandiner podcastadásában a gondolataival mélyen egyetértő Kohán Mátyásnak.

Később azzal próbált védekezni, hogy félreérthetően fogalmazott, a kijelentésében azonban nincs túl sok minden, amit félre lehetne érteni. Különösen annak fényében nem, hogy a háború kitörése óta a prominens fideszes politikusok, élükön Orbán Viktorral, mindent elkövetnek annak érdekében, hogy valamiképpen úgy tudják átpolitizálni 1956 emlékét, hogy az megfeleljen a mostani háborúban elfoglalt oroszpárti narratívájuknak.

Ilyen, mikor a “békéről” tárgyalnak az oroszokkal

Orbán Viktor miniszterelnök újraértelmezte a magyar történelmet, mikor arról beszélt, 1956-ban a béketárgyalás kikényszerítéséért harcoltunk. A valóság azonban nem ez volt, ráadásul az oroszokkal nem is lehetett csak úgy egyezkedni. Az 1956-os szabadságharc leverésére készülő orosz vezetés ugyanis úgy határozott, hogy a tárgyalás örvén elfogják a magyar katonai legfelsőbb vezetés jelentős részét, mintegy idejekorán kikapcsolva őket a későbbi harcokból.

Az meg már csak a cseresznye a habostortán, hogy Orbán Balázs kínjában megpróbált elbújni a szovjetek elleni harcban hősi halát halt dédapja emléke mögé, akiről ezt követően kiderítettük, hogy többszörösen elítélt köztörvényes bűnöző volt.

Mindezek ismeretében egyáltalán nem csoda, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója nem szeretne az üggyel foglalkozni.

Felrobbant a budi – az Orbán-blamázs oka és alig belátható következményei

Orbán Balázs főideológus úgy kutyulta össze a Fidesz két fő politikai termékét, hogy annak pontosan az lett a vége, mint amikor egy gyakorlatlan háztartásbeli a sósav után küldi a hipót, aztán csodálkozik, hogy felrobban a budi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!