Szájer József bejelentette: visszatér a közéletbe
Az egykori EP-képviselő a Szabad Európa Intézetben fog dolgozni uniós terveken.
„Elfogadtam Schmidt Mária főigazgató asszony megtisztelő felkérését és az Alapítvány keretein belül kollégáimmal létrehoztuk a Szabad Európa Intézetet” – jelentette be Szájer József kedden a XXI. Század Intézet oldalán.
A bejegyzésben az egykori európai parlamenti képviselő azt írta, hogy az intézet megalapításával egy régóta tartó, szoros együttműködés új szakasza kezdődik el. „Intézetünk velem együtt három főből áll, de ambiciózus programot kívánunk végrehajtani. A nemzeti szuverenitásra alapozott európai integráció elvét valljuk, kiállunk a szabadság mellett, elutasítjuk az Európai Egyesült Államok gondolatát és egyetértünk Magyarország Alaptörvényével, amely szerint az európai együttműködés alapja a tagállamok önállósága, amelyben a szuverenitásról a nemzetek nem lemondanak az Unió javára, hanem azt az uniós intézmények által, közösen gyakorolják”.
Szájer friss közleményében kitért a munkájára is. Azt írta, kidolgoznak egy önálló Európa-koncepciót, amely az Európai Unió jövőjére vonatkozó, német–francia tudósok által készített reformjavaslatra is reagálni fog. Emellett készítenek egy az EU tagországai számára összehasonlításra alkalmas, komplex szuverenitás-indexet, valamint egy Nemzetek Jogai Charta-tervezetet is.
A saját intézeti munkájáról azt közölte: „bár az alapvető politikai kérdéseket is érinti, szellemi, szakmai, elemző, tanácsadói természetű lesz”.
Szájer József 2020 novemberében mondott le EP-képviselői mandátumáról, mert a kijárási szabályokat megszegve részt vett Brüsszelben egy szexpartin (ami szerinte házibuli volt). A helyszínről menekülni próbált egy ereszcsatornán, de a rendőrök megállították. A botrány következtében kilépett a Fideszből, illetve távozott Schmidt Mária közalapítványának kuratóriumától is, ahová most visszatért.
„Az elmúlt négy esztendőt szellemi építkezésre használtam, közben egy súlyos betegséggel is meg kellett küzdenem” – írta, és azt is hozzátette, a jövőbeli megnyilvánulásai szellemi kérdésekre fognak korlátozódni, amibe a privát szférája nem tartozik bele. „A 2020 decemberi lemondásommal összefüggő, magántermészetű kérdésekről a jövőben sem fogok nyilatkozni, az a jogilag védett magánéletem része, rajtam és közvetlen környezetemen kívül nem tartoznak senkire” – olvasható a közleményben.
Szájer egy bejegyzést is közzétett Schmidt Mária Látószögblogján, „A nemzetek Európájának feltámasztása” címmel, amelyben arról ír, hogy a kontinenst egykori alapítóinak és mai alkotóinak a szuverén nemzetállamoknak újra kell gondolniuk a csúcstól a talapzatig. Szerinte ma Európában küzdelem zajlik. „Ez a harc, ez a szellemi és hatalmi viadal egyrészt a föderalisták, másrészt a szuverenisták, egyrészt a demokraták, másrészt az autokraták, egyrészt a demokrácia, másrészt a diktatúra, egyrészt a politikai felelősséget és átláthatóságot vállalók, másrészt az azt elmosni törekvők küzdelme. A józan többség közös Európát akar, de nemet mond az Európai Birodalomra”.
Az egykori EP-képviselő szerint Európa politikai térképén a gondolat mellett már szervezett politikai formában is megjelent az erő, amely a szuverén tagokra épülő Európa programját el tudja készíteni és képes az Uniót átformálni. Ez az erő szerinte az Európai Patrióták, vagyis az az EP-frakció, amit Orbán Viktor vezetésével gründoltak, a tagjai pedig többek között szélsőjobboldali politikusok, illetve pártok.
Akikre a Fidesz büszke: Nemzeti Tömörülés – szélsőjobbos kaméleonpárt, kínos családi örökséggel
Képzeljük el, hogy a EP frakcióiból kiszorulva, menekülő útvonalat keres magának Orbán Viktor, új szélsőjobboldali frakciót hoz létre, majd annak az élére – szintén az előre menekülés jegyében – a frakció élére kinevezik Magyar Pétert. Valami ilyesmi történt az után, hogy egyezséget kötött a Fidesz és a francia Nemzeti Tömörülés az együttműködésről, és a Patrióták Európáért frakció élére kinevezték Jordan Bardellat.