szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kelet-európai EU-tagállamok munkavállalói elé emelt nyugati korlátok lebontását szorgalmazta hétfőn a Financial Times, amely szerint alaptalannak bizonyultak a régi EU-tagországok munkapiaci félelmei.

A londoni üzleti napilap a kérdésről elkészült EU-jelentés szerdai közzététele elé időzített szerkesztőségi elemzésében azt írta: ha valakinek gyógyszert kell bevennie, jobb azon minél előbb túlesni, mert a késedelem nem teszi könnyebbé a pirula lenyelését.

Ha pedig a gyógyszer garantáltan egészségjavító hatású, alkalmazásának késleltetése "egyértelműen hülyeség", áll a Financial Times elemzésében. A lap szerint az új uniós jelentés azt fogja bemutatni, hogy az új tagállamok munkavállalóinak beengedése javítaná a korlátozásokat alkalmazó 12 régi tagország gazdaságának egészségi állapotát.

Az elemzés szerint a Vladimir Spidla foglalkoztatási biztos által ismertetendő jelentés legfontosabb megállapítása az lesz, hogy a korlátozások jórészt nem is akadályozták meg a munkaerőmozgást. A Nagy-Britanniában és Svédországban - a munkapiacát teljesen megnyitó két legnagyobb EU-gazdaságban - feljegyzett munkaerő-beáramlás hasonló vagy kisebb volt, mint a korlátozásokat fenntartó 12 többi régi tagállamban, áll a Financial Times cikkében.

A mozgás általánosságban is meglehetősen csekély volt. A tavalyi év elején a tíz új EU-tagállamból érkező munkavállalók aránya a régi tagállamok munkaképes korú lakosságán belül a Franciaországban és Hollandiában mért 0,1 százaléktól az ausztriai 1,4 százalékon át az Írországból jelentett 2 százalékig terjedt. A 15 régi EU-tagállam átlagában a keletiek aránya 0,4 százalék volt, a többi régi tagországból érkezettek átlagosan 2,1 százalékos, illetve az unión kívüli munkavállalók 5,1 százalékos aránya mellett, ráadásul a keletiek segítettek betömködni a régiek munkapiacán tátongó lyukakat, áll a brit üzleti napilap hétfői elemzésében.

A Financial Times szerint a tapasztalat ismét rácáfolt arra a munkapiaci téveszmére, hogy csak annyi munkahely van, amennyi, és ezért az új munkavállalók a jelenlegi munkaerőt fogják kiszorítani. A korlátozásokat alkalmazó tizenkét tagországnak ezért bátran be kell vennie azt a gyógyszert - vagyis abba kell hagynia a korlátozásokat -, ami kétségtelenül jót fog nekik tenni, fejeződik be a londoni napilap hétfői elemzése.

Karrier

Az idősebbek egyre fontosabbá válnak a munkaerőpiacon

Magyarországon az elkövetkező évtizedek egyik legmarkánsabb demográfiai folyamata a népesség mérsékelt csökkenése és jelentős elöregedése lesz. A 2007-ig tartó időszakban még csak enyhén emelkedik az idősek száma, ezt követően nagyot fordulnak a tendenciák.

Karrier

Marketingeld önmagadat a munkaerőpiacon

Az álomállás csak egy karnyújtásnyira van. Csak meg kell találnod a megfelelő munkaadót és meggyőzni, hogy te vagy az ember, akit keresnek. Tippek az önreklámhoz.

HVG Vélemény

"Rugalmasabbá kell tenniük munkaerőpiacukat"

Borzalmas nyűg avagy áldásos örökség a sokat emlegetett európai szociális modell? Az EU állam- és kormányfőinek Hampton Court-i informális csúcsa előtt erről kérdeztük André Sapir professzort. Az Európai Bizottság elnökét segítő gazdaságpolitikai elemzőcsoport 55 éves tagjának válasza egyértelmű: a fenntarthatatlanná vált szociális rendszerek alapos reformját lehetetlen megúszni.

MTI Karrier

Az eszközök és információk közös használata a munkaerőpiacon

Ma már 100 felett van a helyi foglalkoztatási együttműködések száma, amelyek szereplői a térség önkormányzatai, munkaadói, szakszervezetei, oktatási intézményei, a civil szervezetek, illetve a helyi munkaügyi intézmények – közölte Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter a témával foglalkozó keddi budapesti konferencia megnyitóján.

MTI Karrier

Prága lezárhatja munkaerőpiacát a románok és a bolgárok előtt

Ha az Európai Unió régi tagállamai nem nyitják meg munkaerőpiacaikat a csehek előtt, Prága fontolóra veszi hasonló átmeneti korlátozó intézkedések bevezetését a román és a bolgár állampolgárok számára - jelentette be Zdenek Skromach népjóléti és munkaügyi miniszter.

Háttérzene szól ott, ahol dolgozik? Na, az baj lehet

Háttérzene szól ott, ahol dolgozik? Na, az baj lehet

Az átlagos, dolgos jéghokirajongó apuka, akire most rászakadt 350 milliárd dollár készpénz

Az átlagos, dolgos jéghokirajongó apuka, akire most rászakadt 350 milliárd dollár készpénz

Időt nyertek az autógyártók: enyhít az EU a kibocsátási szigoron

Időt nyertek az autógyártók: enyhít az EU a kibocsátási szigoron

Áttörés a diagnosztikában: egy új módszerrel órák alatt azonosíthatók a kórokozók

Áttörés a diagnosztikában: egy új módszerrel órák alatt azonosíthatók a kórokozók