szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Görögországban 10 éves csúcsra emelkedett a munkanélküliség az idei első negyedévben a csütörtökön megjelent adatok szerint. A görög kormány egyebek mellett a minimálbér csökkentésével és az elbocsátások megkönnyítésével javítana a helyzeten.

A görög statisztikai hivatal adatai szerint a munkanélküliségi ráta 11,7 százalékra emelkedett az év első három hónapjában, a 2009 negyedik negyedévi 10,9 százalékról. A munkanélküliség - amely 1,6 százalékponttal haladja meg az euróövezeti átlagot - legutóbb egy évtizede volt ilyan magas Görögországban.

Az állástalanok tábora a gazdasági visszaesés hatására várhatóan tovább bővül. A hazai össztermék (GDP) 4 százalékkal csökkenhet az idén. Ebből 2,5 százalékpont a súlyos adósságválság miatt bevezetett megszorítások, a fizetés- és nyugdíjcsökkentések, és adóemelések hatása. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint a recesszió miatt 15 százalékig emelkedhet az idén a munkanélküliségi ráta.

A görög kormány csütörtökön átfogó munkaerőpiaci reformot terjesztett elő. Ennek részeként a magánvállalatoknál törvényileg előírt végkielégítés mértékét a felére csökkentenék. A 25 éven alatti munkavállalók minimálbérét havi 740 euróról 592 euróra csökkentené a kormány, a 150 főnél többet foglalkoztató cégeknek pedig engedélyezné, hogy a jelenlegi, havi 2 százalék helyett az alkalmazottak 5 százalékát bocsáthassák el.

A szakszervezetek felháborodására reagálva a Andreasz Loverdosz munkaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a reformot az országot 110 milliárd eurós hitelkerettel támogató IMF és az euróövezeti tagállamok "diktálták", és az intézkedések hosszabb távon növelik a foglalkoztatást és javítják Görögország versenyképességét.

A törvényjavaslat a tervek szerint két héten belül törvényerőre emelkedik, elnöki rendelet formájában. A szakszervezetek elfogadhatatlannak nevezték a tervezetet, és kihirdetésének esetére sztrájkot helyeztek kilátásba. Az athéni sajtó csütörtökön arról írt, hogy a kormány igyekszik kihasználni a nyári időszakot a kemény intézkedések bevezetésére, mert ekkor a görögök kevésé fogalakoznak közügyekkel, és így elkerülhetőnek tűnik, hogy ősszel robbanásveszélyessé váljon a helyzet.

MTI Karrier

Kormányrendelettel alakítják át a spanyol munkaerőpiacot

Erőteljes nemzetközi nyomásra a spanyol kormány szerdán rendeletet hozott a munkaerőpiac szabályainak átalakításáról. Az ellenzék, a szakszervezetek és a munkaadók által nem támogatott reform már csütörtökön hatályba lép.

Az átlagos, dolgos jéghokirajongó apuka, akire most rászakadt 350 milliárd dollár készpénz

Az átlagos, dolgos jéghokirajongó apuka, akire most rászakadt 350 milliárd dollár készpénz

Illúzió felsőfokon: így tapinthat majd a semmiben

Illúzió felsőfokon: így tapinthat majd a semmiben

A tökéletes nap – érdemes kipróbálni ezt a módszert, ha lankad a motiváció

A tökéletes nap – érdemes kipróbálni ezt a módszert, ha lankad a motiváció

Háttérzene szól ott, ahol dolgozik? Na, az baj lehet

Háttérzene szól ott, ahol dolgozik? Na, az baj lehet