Mit kínál a HVG Állásbörze a pályakezdőknek és az álláskeresőknek?
Melyek az álláskeresés legfőbb okai? Mivel elégedetlenek azok a munkavállalók, akik váltani szeretnének? Anyagi biztonság vagy szakmai fejlődés? Többek között ezekre a kérdésekre válaszoltak a HVG Állásbörze látogatói. Az őszi börze szervezői október 5-én és 6-án a Syma Rendezvényközpontba várják a látogatókat.
A HVG Állásbörze szervezői minden rendezvény során felmérést végeznek az álláskeresők preferenciáiról, érdeklődéséről, a 2011 őszi börzéhez kapcsoltan azonban eddig még fel nem tett kérdésekre is választ kerestek a börze látogatóinak segítségével. Az egy hét alatt közel 1000 visszaküldött kérdőív eredményeit október 5-én tették közzé az állásbörze helyszínén megrendezett sajtótájékoztatón.
A korábbi tapasztalatokkal ellentétben a börze többségében 20-30 év közötti pályakezdő vagy diplomás, tapasztalt válaszadója számára a legfontosabb munkahelyválasztási szempontok között első helyen már nem a fizetés áll, hanem az egyértelmű elvárások. Fontos szerepet kapott a munka-magánélet egyensúlyának biztosítása, a tapasztalatszerzés lehetősége és a vállalati és személyes értékek egyezése is.
Elégedetlen, de bátor munkavállalók
A kérdőív eredményeiből kitűnik, hogy a jelenleg is dolgozó munkavállalók többsége elégedetlen a munkájával (42 százalék), a fizetésével (59 százalék). Pozitív viszont, hogy az elégedetlen munkavállalók nem félnek váltani, a válaszadók közel 35 százaléka jelenleg is dolgozik és közben már a továbblépésen gondolkodik. A munkahelyváltás okai közt egyre fontosabb szerepet kap a szakmai továbblépés (14,78 százaléknál), de az anyagiak is hangsúlyosak (13,35 százaléknál). Az anyagiak tekintetében az derül ki: az elégedetlenség egyik oka, hogy a munkavállalók sincsenek tisztában piaci értékeikkel. Sok esetben jóval magasabb fizetéssel lennének elégedettek, mint a szakmájukban piacképes fizetés.
Alternatív karrierlehetőségek
A mostani és a korábbi kérdőívek visszajelzései szerint az állásbörzére látogatók tudatosan építik karrierjüket. Ha úgy érzik, váltaniuk kell, tájékozódnak lehetőségeikről. Az őszi állásbörze látogatói már nem csak a közel 130 kiállító 3141 állásajánlata, hanem számtalan képzési, szakmai gyakorlati vagy diákmunka ajánlat közül válogathatnak akár a helyszínen akár online, a börze virtuális terén keresztül.
Mivel az Európai Unió 2011-ben meghirdette az Önkéntesség Évét, a börzén most ősszel alternatív karrierépítési lehetőségként önkéntes munkát kínáló kiállítók is megjelentek. A szigeten található kiállítók ajánlatai azok számára lehetnek vonzóak, akik mindenképpen szeretnének visszatérni a munka világába.
Az állásbörze tudatos és aktív álláskeresői érdekében a börze helyszínén rekordkísérletre vállalkoznak a szervezők és a látogatók. A cél a legtöbb önéletrajz összegyűjtése, mellyel a szervezők szeretnék felhívni a figyelmet a fiatalok elhelyezkedési nehézségeire. A kísérlet szeretné látványosan megmutatni, hogy milyen sok szakképzett, magasan kvalifikált, tudatos és lelkes fiatal van, aki dolgozni szeretne és tenni is hajlandó az elhelyezkedés érdekében - akár azzal, hogy ellátogat egy állásbörzére.
A HVG Állásbörze látogatói és kiállítói csoportja az évek során nem változott. A látogatók jellemezően legalább egy diplomával rendelkező, vagy a felsőoktatásban tanuló hallgatók, akik közül minden alkalommal nagy számmal képviseltetik magukat a műszaki, mérnöki terület, a pénzügyi/gazdasági és az IT szektor szakemberei, pályakezdői. A kiállítók többségében az őket elérni kívánó hazai munkaadó nagyvállalatok, kis- és középvállalkozások, illetve felsőoktatási intézmények, nyelviskolák, és egyéb, szakmai képzéseket kínáló vállalatok közül kerülnek ki.
Az állásbörze első napján körülbelül hatezer látogató jelent meg a Syma Rendezvényközpontban. A rendezvényről és a felmérés eredményeiről bővebben a HVG Állásbörze honlapján olvashatnak.