szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mind a magánéletben, mind a munkahelyen elektronikus formában zajlik levelezésünk legnagyobb része. A leveleket pedig általában nem a nagy nyilvánosság számára írja az ember. Abban a tudatban küldi el, hogy azt csak a fogadója ismerheti meg. A munkahelyen persze nem íródhatnak magán e-mailek a munkaidő rovására, de tegyük fel, hogy az ebédszünetben küldünk ki pár e-mailt az esti mozival kapcsolatban. Belenézhet-e a munkáltató a levelezésbe, avagy titok maradhat-e, amit annak szánunk? A kérdésre a D.A.S. Jogszerviz szakértője, dr. Fésü Gizella válaszolt.

A kérdésnél két jogosultság néz farkasszemet: a munkáltató ugyanis alapvetően jogosult az általa rendelkezésre bocsátott eszközök (például számítógép, telefon) használatának ellenőrzésére, a munkavállalót pedig megilleti a személyhez fűződő jogok és a személyes adatok (így a magánlevelezés tartalma is) védelmének a joga.

Munkahelyi e-mailek

A munkáltató akkor jár el helyesen, ha a munkavállalók által használt számítógép és különösen a levelezés ellenőrzését megelőzően a részletekről a munkavállalókat megfelelő formában tájékoztatja – mondta el a hvg.hu-nak a D.A.S. Jogszerviz szakértője, dr. Fésü Gizella. Megfelelő forma lehet a munkaszerződésben vagy egy munkáltatói utasításban történő tájékoztatás is. A tájékoztatásnak ki kell terjednie arra, hogy az ellenőrzés milyen célból történik (pl. a látogatott internetes oldalak és a látogatás időtartamának megfigyelése a munkaidő alatti munkavégzés ellenőrzése okán), az adatokat meddig kezelik (például a mentéseknek köszönhetően hány évig ellenőrizhető vissza a levelek tartalma), és az adatkezeléssel kapcsolatban milyen jogai vannak az érintett személynek. Lényeges, hogy nem elég a szóbeli tájékoztatás, a munkavállalónak ezt írásban is tudomásul kell vennie.

A munkaáltató ellenőrzésének minden esetben célhoz kötöttnek kell lennie, aminek a levelek ellenőrzése, megőrzése minden szakaszában meg kell felelnie. Többször foglalkozott az adatvédelmi biztos a munkahelyi e-mailek munkáltatói általi ellenőrizhetőségével kapcsolatban.

A 40/K/2006-3. sz. alatti ügyben, az akkori adatvédelmi biztos, dr. Péterfalvi Attila megállapításai szerint egyszerű a helyzet a munkavállalók egymás közti levelezésénél és azon leveleknél, amit a munkavállaló a munkaáltató ügyfeleinek küldött, akik az adatok kezeléséhez hozzájárultak (például a biztosítóknál az ügyfelek már a biztosítási ajánlat aláírásakor belelegyeznek az adataik kezelésébe). Itt a belegyezés adott. Más a helyzet azonban az olyan harmadik személyeknek küldött, vagy a tőlük kapott e-maileknél, ahol ez a belegyezés hiányzik, ők ugyanis nincsenek tisztában azzal, hogy a levelezés tartalmát valaki (esetünkben a munkáltató) ellenőrizheti. Így van ez az adatvédelmi biztos álláspontja szerint még akkor is, ha a postafiókot kizárólag a munkavégzéshez bocsátotta rendelkezésre a munkáltató. Tartós távollét esetén a munkavállaló által megnevezett munkavállaló jogosult a munkahelyi postafiókot ellenőrizni, és a nem magán levelezést megtekinteni (itt azonban csak a kollégán múlik, hogy elolvassa az e-mailt vagy sem).

Speciális helyzetben van a rendszergazda, aki az informatikai rendszer védelme címén gyakorlatilag bármit megtekinthet (korlátozások persze itt is érvényesülnek). Beletartozik ebbe a levelek tartalma is, ha azzal fenyegetnek, hogy vírust tartalmaznak – tette hozzá a D.A.S. Jogszerviz szakértője.

Személyes levelek

Dr. Fésü Gizella azt is elmondta, hogy a munkaáltató által rendelkezésre bocsátott e-mail címen túl a céges számítógépeken a magánlevelek sincsenek biztonságban. Előfordulhat ugyanis, hogy a megnyitást követően tárolódnak a munkáltató szerverén. A munkáltatók egy része a háttérben észrevétlenül futó úgynevezett key-logging programokat használ, ami rögzíti, hogy a munkavállaló pontosan mire használja a számítógépet, még azt is megjegyzi, milyen billentyűt nyomott meg (köztük a jelszavakat is).

Célszerű tehát elővigyázatosnak lenni, és a munkahelyi számítógépet magáncélra nem használni. Ugyanis van egyrészt a jogszabály, amit be kellene tartani, másrészt a gyakorlat. A gyakorlatban pedig minden jogszabályi előírás ellenére a munkáltatók a munkavállalók tudta és beleegyezése nélkül ellenőrzik a számítógépeket, mindezt úgy, hogy azt még csak észre sem veszi a munkavállaló.

Elon Musk csapata teljes hozzáférést kapott a szövetségi fizetési rendszerhez, amerikaiak milliói érzékeny pénzügyi adatához

Elon Musk csapata teljes hozzáférést kapott a szövetségi fizetési rendszerhez, amerikaiak milliói érzékeny pénzügyi adatához

Ez nagyot szólhat: a Samsungtól jöhet az első Bluetooth-mentes vezeték nélküli fülhallgató

Ez nagyot szólhat: a Samsungtól jöhet az első Bluetooth-mentes vezeték nélküli fülhallgató

Már a rendőrök sem zárják ki, hogy nem baleset volt a pesti lakástűz, amiben meghalt egy nő

Már a rendőrök sem zárják ki, hogy nem baleset volt a pesti lakástűz, amiben meghalt egy nő

Merényletet követtek el Moszkvában Viktor Janukovics egy közeli embere ellen, aki bűnözőkből verbuvált katonákat az oroszoknak

Merényletet követtek el Moszkvában Viktor Janukovics egy közeli embere ellen, aki bűnözőkből verbuvált katonákat az oroszoknak